Bezpieczeństwo kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy (HA) jest naturalnym składnikiem każdego organizmu żywego.
Występuje on w dużych ilościach w płynie stawowym, chrząstce, kościach czy też naczyniach krwionośnych. Jest on również niezbędnym składnikiem skóry. Obecny w naskórku wiąże wodę, co zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie i elastyczność.

W 2003 roku użycie kwasu hialuronowego zostało zatwierdzone przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA – Food and Drug Administration), od tego czasu jest on z powodzeniem stosowany w medycynie anti-aging, w celu wypełnienia, korekcji zmarszczek, oraz odbudowywania struktury i gęstości skóry.

HA jest substancją biokompatybilną, dlatego jest doskonale tolerowany przez organizm, a przed samym zabiegiem nie jest konieczne wykonywanie testów alergicznych.

W medycynie estetycznej stosuje się dwie formy kwasu hialuronowego: usieciowaną oraz nieusieciowaną.

Nieusieciowany kwas jest substancją, którą w zabiegach estetycznych stosuje się głównie w celu nawilżenia powierzchniowych warstw skóry. Szczególnie sprawdza się w przypadku mezoterapii, gdzie dostępny jest pod postacią tzw. koktajli.

Proces sieciowania kwasu powoduje natomiast, że przybiera on formę nierozpuszczalnego w wodzie żelu, który po podaniu śródskórnym ulega powolnemu metabolizmowi, stopniowo się wchłaniając. Po około 12 miesiącach w zależności od prowadzonego trybu życia pacjenta (częstego korzystania z sauny, intensywnych treningów, palenia papierosów itd.) oraz gęstości zastosowanego produktu, podany preparat ulega całkowitemu wchłonięciu.

HA znajduje wiele zastosowań w takich obszarach jak bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki palacza, linie marionetki, czerwień wargowa czy lwia zmarszczka na czole.

Rezultaty estetyczne po zabiegach są natychmiastowe i naturalne, dodatkowym pozytywnym działaniem preparatów jest pojawiające się po kilku dniach po zabiegu, nawilżenie i poprawa jakości skóry w danej okolicy.

wstecz>>