• Lata doświadczeń w biznesie
img

Piaskowanie zębów

Piaskowanie to zabieg dentystyczny służący usuwaniu z powierzchni zębów niestetycznych przebarwień. Przeprowadza się go również jako uzupełnienie skallingu, czyli usuwania kamienia nazębnego. Stomatolodzy wykorzystują w tym celu specjalną piaskarkę, dzięki której zabieg jest szybki i zwykle bezbolesny.

Paskowanie zębów – sposób na usunięcie płytki nazębnej
Oprócz efektu estetycznego, jaki uzyskujemy dzięki piaskowaniu zębów, istotny jest również fakt, że w ten sposób usunięta zostaje płytka nazębna. Jest to lepki osad składający się z resztek jedzenia, bakterii i obumarłych komórek błony śluzowej. Stanowi idealne środowisko dla rozwoju bakterii, które powodują choroby dziąseł i powstawanie ubytków. Płytka nazębna powinna być usuwana podczas codziennego szczotkowania zębów, jednak dotarcie do wszystkich zakamarków nie zawsze jest możliwe. Regularne wykonywanie piaskowania jest wówczas dobrym sposobem na zadbanie o stan zębów i dziąseł.

Szczególne wskazania do piaskowania zębów
Piaskowanie zębów jest wskazane dla każdego pacjenta i jest istotnym elementem profilaktyki dentystycznej. Najlepiej przeprowadzać je co pół roku. Jednak niektórzy powinni wykonywać zabieg co kilka miesięcy. Wśród nich są osoby, których zęby są szczególnie narażone na powstawanie przebarwień, czyli palące tytoń, pijące duże ilości kawy oraz herbaty. Problem z usuwaniem płytki nazębnej podczas szczotkowania będą mieli również pacjenci noszący aparaty ortodontyczne oraz posiadający stłoczone zęby. Piaskowanie jest także wskazane u osób, które decydują się na wybielanie zębów.

Przeciwwskazania do zabiegu
Mimo iż piaskowanie jest zabiegiem bardzo korzystnym dla utrzymania zdrowia zębów i dziąseł, nie każdy pacjent może z niego skorzystać. Przeciwwskazaniem jest przede wszystkim alergia na sodę oraz inne substancje wykorzystywane w trakcie piaskowania. W obrębie jamy ustnej nie mogą pojawić się rany, bolesność błon śluzowych oraz stan zapalny dziąseł. Zabieg nie może być także przeprowadzany przy chorobach innych narządów – owrzodzeniu żołądka i wątroby oraz astmie i pylicy.

Przebieg piaskowania
Piaskarka wykorzystywana podczas zabiegu rozpyla pod ciśnieniem wodę i drobny proszek, który oczyszcza powierzchnię zębów. Wykorzystana technologia pozwala na dotarcie do niedostępnych miejsc, bruzd i przestrzeni międzyzębowych. Całość trwa około 30 minut.

Zobacz również