• Lata doświadczeń w biznesie
img

Kamień nazębny, parodontoza i próchnica to najczęstsze skutki złej higieny jamy ustnej. Jak dbać o zęby?

Pewnie zastanawiasz się skąd bierze się kamień nazębny. Otóż Wynikiem długotrwałego narastania płytki nazębnej jest powstawanie kamienia nazębnego, który może być usunięty jedynie przez stomatologa bądź higienistkę stomatologiczną. Kamień tworzy się zazwyczaj na oraz pod linią dziąseł, a jego obecność zwykle działa drażniąco na dziąsła. To także problem natury estetycznej, ponieważ kamień nazębny jest widoczny jako żółto-szaro-brunatne przebarwienia na powierzchni zębów.

Czym jest płytka nazębna?

Powstawanie płytki nazębnej, czyli lepkiej i bezbarwnej powłoki, która jeśli nie jest dokładnie usuwana podczas szczotkowania zębów, narasta i może być przyczyną poważnych problemów jamy ustnej takich jak zapalenie dziąseł. Nieleczone zapalenie dziąseł może w konsekwencji prowadzić do rozchwiania, a nawet utraty zębów

Żeby przeciwdziałać problemom należy regularnie umawiać się na badanie stomatologiczne, dzięki któremu profilaktyka pozwala uniknąć nowych problemów, a leczenie zapobiec tym, które już powstały. Należy także stosować specjalne produkty przeznaczone do codziennej higieny jamy ustnej , które mają działanie antybakteryjne. Ponadto, po każdym posiłku w ciągu dnia, należy używać płynu do płukania jamy ustnej oraz przynajmniej raz dziennie regularnie czyścić przestrzenie zębowe nicią dentystyczną.  Higiena zębów dla naszego samopoczucia też jest ważna. Niestosując się do zaleceń higieny zęby mogą stracić biały blask, nabawić się kamienia nazębnego, paradontozy oraz co najgorsze próchnicy. Warto codziennie rano i wieczorem oraz prawie po każdym posiłku myć zęby, jeśli to możliwe. Ale gdy jesteśmy na przykład poza domem to trudno jest umyć zęby. Otóż wtedy wystarczy je wyczyścić nicią dentystyczną lub zażyć odpowiednią gumę i po problemie. Regularne wizyty u dentysty też są konieczne. Nikt nie zna się na zębach tak jak dentysta, który przecież skończył studia i na tym się doskonale zna. Nie zapominajcie że o zęby trzeba dbać bardziej niż o cokolwiek innego. Pewnie myślisz że zdrowe zęby i piękny uśmiech przyszedł sam do wielu ludzi. Dbaj o zęby, bo to ważne.   

 

Zobacz również