• Lata doświadczeń w biznesie
img

Zakres higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w określonych grupach wiekowych

Rodzice muszą mieć świadomość, że zęby mleczne nie powinny ulegać zepsuciu przez próchnicę. Jeśli zęby mleczne są zadbane, to zaczynają wypadać siekacze w wieku 7 lat. Pomiędzy 9 a 12 rokiem życia wypadają kły i trzonowce, a w tych miejscach, pojawiają się zęby stale. Wychodzi, więc że w wieku 5-7 lat występują jeszcze zęby mieszane, czyli zęby mleczne i stałe. Dopiero w wieku do 12 roku życia pozostają już tylko zęby stałe. Wymiana zębów mlecznych na stałe to okres od 5 do 7 lat w zależności od częstotliwości wypadania. Nieleczona próchnica znajdująca się na mlecznych zębach jest zagrożeniem dla dziecka, ponieważ może się ona przenieść na zęby stałe. Tylko właściwa higiena zębów jest w stanie zapobiec takiemu działaniu.

Odpowiedzialność spada na rodziców
To rodzice, powinni zając się pielęgnacją zębów dziecka, od najmłodszych lat, czyszcząc regularnie błonę śluzową i wały dziąsłowe w okresie, gdy dziecko jest w okresie niemowlęcym. Wszystkie czynności należy wykonywać położeniem dziecka do snu. W ten sposób rodzice dziecka przyzwyczajają go do utrzymywania czystości całej jamy ustnej. Przy pielęgnacji jamy ustnej należy wykorzystać kawałek gazy lub mała silikonową szczoteczkę, która jest delikatna i bezpieczna dla dziecka. Trzeba uważać, ponieważ małe dziecko może gryźć podczas próby szczotkowania. Podczas wykonywania takich czynności przecieramy całą jamę ustną.

Początek pielęgnacji
Takie czynności zaczynamy w momencie, gdy zacznie się wyrzynać pierwszy ząb mleczny. W wieku od 1,5 roku życia dziecka pojawiają się zęby trzonowe mleczne tak zwane czwórki. Pamiętajmy, że wtedy należy uczyć dziecko trzymania szczoteczki oraz wyrabiać nawyk pielęgnacji zębów poprzez proste ruchy. Szczotkowanie powinniśmy wykonywać 2 razy dziennie specjalną pastą z dużą zawartością fluoru, który chroni odpowiednio szkliwo zębów. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest mycie zębów wieczorem, wtedy fluor utrzymuje się na zębach o wiele dłużej, wzmacniając ochronę szkliwa. Po umyciu zębów dziecko nie powinno pić słodzonej herbaty oraz innych napojów z dodatkiem cukru. Rodzice muszą uważać na stężenie fluoru w paście. Dziecko nie powinno połykać pasty razem z wodą, ponieważ powoduje to przebarwienia na przednich zębach stałych. Dziecko należy kontrolować w trakcie mycia zębów przynajmniej do 10 roku życia.
 

Zobacz również