• Lata doświadczeń w biznesie
img

Co to jest lapisowanie zębów?

Czasem zęby wymagają korekty, zwłaszcza jeśli mamy problemy z próchnicą. Trzeba jednak pamiętać, że problem z zębami najczęściej dotyczy młodych osób, które dopiero zaczynają życie, Może się zdarzyć, że u takich osób pojawi się tkanka próchnicza, co należy jak najszybciej naprawić. W takich wypadkach stosuje się lapisowanie zębowe, ponieważ pozwala to na impregnację zęba, przy wykorzystaniu azotanu srebra, co ma ogromne znaczenie.

Natychmiastowe działanie
Warto zauważyć, że impregnacja jest w stanie cofnąć wszystkie oznaki próchnicy, dzięki czemu masa zęba staje się twarda i nienaruszona. Niestety największą wadą takiego rozwiązania staje się fakt, że ząb po takim określonym zabiegu przybiera czarny kolor. W momencie, gdy leczeniu poddaje się dzieci, to taki nieestetyczny wygląd, nie trwa zbyt długo, ponieważ zabiegi przeprowadza się na zębach mlecznych, które prędzej czy później wypadną.

Lapisowanie szansą na uratowanie zęba
W innych przypadkach również stosuje się lapisowanie, ale gdy jest to naprawdę uzasadnione. Jeśli stomatolog wie, że nie może zastosować on plomby, to wówczas tylko lapisowanie wchodzi w grę. Dlatego podobne zabiegi przeprowadza się w momencie, gdy stomatolog jest świadomy, że pacjent doznał zbyt dużych zniszczeń tkanek zęba, przez co nie można już zrobić niczego innego. Pamiętajmy, że takie rozwiązania okazują się bardzo przydatne w praktyce.

Przebieg
Zabieg lapisowania rozpoczyna się od usunięcia osadu nazębnego przy użyciu miękkiej szczoteczki i wody utlenionej. Następnie ząb przeznaczony do lapisowania zostanie odpowiedni wypłukany silnym strumieniem wody. Gdy czynność zostaje wykonana, dentysta osusza cały ząb sprężonym powietrzem. Żeby zabieg się w pełni udał, trzeba zabezpieczyć leczonego mleczaka, przed dostępem śliny. Powierzchnię takiego zęba trzeba odpowiednio zdezynfekować. W tym celu stomatolog stosuje najczęściej płyn Lugola. Jest to nic innego jak jod z jodkiem potasu znajdujący się w odpowiednim stężeniu wodnym, krótko mówiąc jest to roztwór niegroźny dla człowieka. Po wykonaniu tych czynności stomatolog może już wykonać resztę pracy poprzez namoczenie zęba w roztworze azotanu srebra przez około 3 minuty. Potem następuje tylko płukanie jamy i gotowe. Żeby zabieg był skuteczny, należy powtórzyć wszystkie czynności trzykrotnie, ale w odstępie czasowym. Tak więc czekają nas przynajmniej trzy wizyty u stomatologa i musimy być tego świadomi.
 

Zobacz również