• Lata doświadczeń w biznesie
img

Przebarwienia zębów

Nierównomierny koloryt zębów dotyczy tych z żywią i martwą miazgą, a pojawia się z powodu wielu różnorodnych czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych. Przebarwienia czasami pojawiają się już na mleczakach, oczywiście na zębach stałych, na wybranej grupie zębów lub na jednym z nich. W tym ostatnim przypadku przyczyna musi być miejscowa. W celu pozbycia się nieestetycznego kolorytu zębów stosuje się pasty, paski lub żele wybielające, możemy skorzystać też z bardziej zaawansowanych i profesjonalnych metod pod kontrolą stomatologa.

Przyczyny pojawiania się przebarwień

Zazwyczaj nierównomierny kolor zębów pojawia się przy wadach szkliwa, w trakcie przyjmowania leków w okresie wzrostowym zębów (na przykład tertacyklin) albo jako jako skutki przebytych chorób. Skuteczność wybielania zębów w takim wypadku jest nieco niższa, ale nie niemożliwa.

Jeśli przebarwieniom ulegają zęby martwe, powodem może być zgorzel miazgi, który powstaje na wskutek przyjmowania leków. Takie zęby także można wybielić, należy jednak pamiętać, że ząb martwy jest osłabiony więc, nie ma sensu stosować na nim wymagających kuracji wybielających, bo możemy go po prostu stracić.

Symptomy przebarwień zębów

Zazwyczaj można zauważyć plamy na szkliwie, mogą być koloru białego, żółtego, czy też brązowego. Nie musimy poddawać się żadnej diagnostyce, bo sprawa jest oczywista. W takim wypadku należy udać się do dobrego stomatologa, który powie nam jakie są możliwości wybielenia zębów i dostosuje indywidualną kurację, która im nie zaszkodzi.

Leczenie, ale przede wszystkim profilaktyka

Przebarwienia, które pojawiły się na szkliwie naszych zębów są w większości przypadków spowodowane zbyt częstym piciem mocnej kawy, nie stosowania się do zasad codziennej higieny i pielęgnacji. Czasami może wydawać się nam, że mamy nieodpowiedni kolor szkliwa, a będzie to wynikało po prostu z genów.
Niektóre z przebarwień możemy usunąć u dentysty, inne natomiast w domu. Czasami jednak, gdy mamy do czynienia z poważniejszym przypadkiem zalecane jest noszenie koronek, które możemy wypełnić specjalnym żelem. Noszenie ich przez kilka godzin dziennie może doprowadzić do uzyskania idealnie białego uśmiechu już po miesiącu.

Najważniejsza jest jednak profilaktyka, która nie dopuści do pojawienia się przebarwień na szkliwie zębów, a więc dokładne ich szczotkowanie po każdym posiłku i płukanie ust po wypiciu kawy, herbaty i czerwonego wina, bo są to płyny zostawiające wyraźny osad na naszym uzębieniu.

Zobacz również