• Lata doświadczeń w biznesie
img

Jak dbać o dziąsła?

Pielęgnacja dziąseł jest bardzo ważnym elementem dbania o higienę jamy ustnej. Wszystkie zaniedbania odbijają się na odpowiednim funkcjonowaniu przyzębia i co za tym idzie, prowadzi to do poważnych chorób jamy ustnej. Nieprawidłowe i niezbyt częste szczotkowanie zębów może przyczynić się do krwawienia dziąseł. To pierwszy krok do doprowadzenia nawet do utraty uzębienia. Pamiętajmy o odpowiedniej pielęgnacji dziąseł.

Gruntowna pielęgnacja

Nie możemy lekceważyć regularnego szczotkowania zębów i oczyszczania przestrzeni międzyzębowych przez przynajmniej trzy minuty (minimum rano i wieczorem). Najlepsze efekty daje pasta zawierająca fluor, gdy użyjemy jej po każdym posiłku. Jeśli nie mamy na to czasu zaleca się w ramach wyjątku żuć gumę przez 20 minut po posiłku (koniecznie bez cukru). To podstawa, żeby cieszyć się dobrym zdrowiem zębów i dziąseł, ale nie wszystko co możemy zrobić.

Co sześć miesięcy musimy odwiedzić naszego stomatologa, który określi kondycję naszych zębów i dziąseł. Regularne też powinniśmy poddać się zabiegowi usuwania kamienia nazębnego. Taki osad składa się z bakterii, węglowodanów, białek i resztek mineralnych, które mogą doprowadzić do powstania stanu zapalnego tkanek przyzębia. Te bakterie produkują toksyny, które wnikają w szczeliny dziąsłowe, co może objawiać się krwawieniem podczas szczotkowania zębów, obrzękiem i ogólnym bólem. W rezultacie może to spowodować utrzymywanie się uciążliwego smaku i zapachu z jamy ustnej.
Przy takich objawach musimy zgłosić się do stomatologa, w przeciwnym razie będziemy cierpieć na różne schorzenia dziąseł, na przykład takie jak parodontoza.
Dodatkowo warto rzucić palenie tytoniu i ograniczyć do minimum ilość spożywanych słodkości, które działają niekorzystnie na naszą jamę ustną, mimo regularnego szczotkowania zębów.

Choroby przyzębia

Najczęściej występującym symptomem przy schorzeniach jamy ustnej są krwawiące dziąsła, zwłaszcza podczas mycia zębów. Bakterie, które doprowadziły do takiego stanu działają na cały układ oddechowy i krążenia, bo przedostają się do całego organizmu. Może być to bardzo niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie przy osłabionej odporności. Dodatkowo parodontoza wpływa na przebieg innych schorzeń, na przykład cukrzycy, a u kobiet w ciąży może doprowadzić do przedwczesnego porodu.


 

Zobacz również