• Lata doświadczeń w biznesie
img

Protetyka

Czym jest protetyka stomatologiczna? Protetycy zajmują się rzeczami, które oscylują na pograniczu medycyny i techniki, a do ich zadań należy uzupełnianie ubytków jamy ustnej przy użyciu materiałów sztucznych. Tak, to właśnie protetycy robią dla nas sztuczne szczęki i implanty zębów, skrojone na miarę naszej szczęki. Dzisiaj porozmawiamy trochę o możliwościach protetyki stomatologicznej.

Protetyka stomatologiczna
W naszej świadomości osoby, które używają sztucznej szczęki należą raczej do starszej grupy wiekowej. A to zupełny mit! Nawet malutkie dzieci bardzo często potrzebują protez. 

Jakie są rodzaje protez?
Powiedzieliśmy już, że protetyka polega na uzupełnianiu tkanek zębów, pojedynczych zębów lub w ogóle całej szczeki. Oczywiście jest wiele metod i materiałów protetycznych, ale generalnie mieszczą się one w przedziale protez ruchomych: akrylowych, szkieletowych, overdentne oraz nylonowych. Protezy akrylowe osiadające zakłada się wtedy, kiedy w naszej jamie ustnej brakuje wielu zębów lub w ogóle ich nie ma. Do takich protez potrzebujemy specjalistycznego kleju. Następne, protezy szkieletowe są skonstruowane tak, że opierają się nie tylko na dziąsłach i błonie śluzowej w jamie ustnej, ale także na zębach. Do takich protez potrzebujemy precyzyjnych elementów łączących, np. zatrzasków lub zasuw, dzięki czemu możemy uzyskać bardzo estetyczny i zadowalający efekt wizualny (który dodatkowo jest bardzo stabilny). Takie protezy szkieletowe służą swoim właścicielom przez długie lata. Jeśli chodzi o protezy overdentowe to do ich mocowania stosuje się system zatrzasków, który łączy protezę z korzeniami lub implantami zębów w jamie ustnej. Fajną alternatywą do protez akrylowych są protezy nylonowe, które wykonano z bardzo elastycznego tworzywa zapewniającego protezie odporność na różne uszkodzenia mechaniczne, łamanie. Protezy nylonowe zapewniają również o wiele większy komfort użytkowania oraz wyglądają estetycznie. Trzeba dodać, że tego typu protezy są dużo cieńsze i nie wywołują reakcji alergicznych, co może być bardzo ważnym argumentem za dla osób mających wrażliwe dziąsła.

Czy warto zakładać protezę?
Oczywiście, że tak. To żaden wstyd mieć protezę, a piękny uśmiech jest naszą wizytówką. Jedynym minusem protez jest ich wysoka cena, więc może to być dobrym argumentem by zawczasu dbać o swoje uzębienie. Pamiętaj, że przed zdecydowaniem się na założenie protezy, powinieneś znaleźć zaufany gabinet protetyczny, który korzysta tylko z wysokiej jakości materiałów.

 

Zobacz również