• Lata doświadczeń w biznesie
img

Bruksizm – przypadłość zestresowanych

Męczą Cię bóle głowy nieznanego pochodzenia, niezwiązane ze zwykłymi zmianami ciśnienia czy zmęczeniem? Natężające się zwłaszcza rano i ustępujące w ciągu dnia? Czy do tego masz problemy z zębami? Być może cierpisz na bruksizm.

Bruksizm to choroba tajemnicza i trudna do zdiagnozowania. Jej powodem najprawdopodobniej jest stres. Zwykle dotyka osoby które nagle znajdują się pod dużą presją, przeżywające silny i długotrwały stres. Chorzy rzadko łączą stres z pojawieniem się bólów głowy, dlatego tak trudno jest zdiagnozować tę chorobę. Czasami bruksizm wywoływany jest również przez wady zgryzu, a u dzieci – przez owsiki.

Jaki związek ma stres lub choroba zgryzu z bólem głowy?  Otóż osoby chore na bruksizm pod wpływem silnego stresu, zwłaszcza nieuświadomionego, zgrzytają zębami. Robią to nieświadomie, bo podczas snu. Silne zaciskanie zębów powoduje następnie bóle głowy oraz prowadzi do ścierania się zębów. Podczas snu zwykle nie kontrolujemy swojego zachowania dlatego zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zgrzytamy zębami.

Sposobem leczenia bruksizmu jest trudne. Najlepiej oczywiście wyeliminować czynnik go powodujący, czyli stres. Lekarze stosują więc leki uspokajające, czy terapię psychiatryczną. Niestety, często okazuje się to niewystarczające, zwłaszcza jeśli sytuacja wywołująca stres nie zmienia się i chory bez przerwy jest na ów stres narażony. By doraźnie przynieść ulgę stosuje się specjalne szyny odciążające uzębienie. Taką szynę zakłada dentysta. Zwykle założenie takiej szyny przynosi dość szybką ulgę – możemy po tym poznać, że bóle głowy rzeczywiście wynikały ze zgrzytania zębami.

Jeśli masz podejrzenie, że cierpisz na bruksizm, najlepiej jak najszybciej odwiedź lekarza. Nawet jeśli Twoim zębom na razie nic się nie dzieje, a jedynie odczuwasz bóle głowy, długotrwałe zgrzytanie zębami ma opłakany wpływ na zęby. Aby chronić uzębienie najlepiej jak najszybciej założyć szynę odciążającą. Nieleczona choroba może również powodować zapalenia dziąseł, czy stawów żuchwowych, co z kolei prowadzi do kolejnych komplikacji. Dlatego najlepiej uciążliwych bólów głowy nie ignorować i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Zobacz również