• Lata doświadczeń w biznesie
img

Rodzaje aparatów ortodontycznych pod lupą

Aparaty ruchome każdy z nas może samodzielnie wyjąć z jamy ustnej, bez pomocy lekarza. Są one najczęściej stosowane wśród dzieci i młodzieży, w okresie wzrostu. Korzysta się z nich również tuż po tym, kiedy pozbywamy się aparatu stałego, pomagają bowiem utrzymać efekty leczenia. Sprawdzają się w przypadku ściśle określonych wad zgryzu, gdyż posiadają niewielką precyzję i ograniczoną siłę działania.  Aparaty te wykonywane są w laboratorium ortodontycznym, lekarz dopasowuje je do kształtu zgryzu pacjenta i umieszcza w jego jamie ustnej, następnie aktywuje elementy takie jak klamry i śruby. Wychodząc z gabinetu dostajemy od ortodonty zalecania dotyczące prawidłowego noszenia aparatu ruchowego, częstotliwości wizyt kontrolnych oraz wskazówki dotyczące tego, jak zachować odpowiednią higienę jamy ustnej w czasie noszenia aparatu.

Aparaty stałe

Są przymocowane do zęba przez cały okres leczenia. Zakotwiczone za pomocą pierścieni ulokowanych najczęściej na szóstkach, uzupełnione odpowiednimi zamkami ortodontycznymi na pozostałych zębach. Zamki mogą być standardowe (metalowe) lub estetyczne wykonane z kompozytu lub porcelany. Pozostała część aparatu to elementy działające aktywnie, czyli łuki, gumki, łańcuszki, klamry czy sprężyny.  To właśnie te elementy mają za zadanie prawidłowe przesunięcie i obrócenie zębów. Gumki mogą mieć różne kolory, dopasowane do gusty pacjenta. Ten rodzaj aparatu daje ortodoncie możliwość działania na każdy z zębów z osobna, poprzez generowanie precyzyjnie dokładnej siły, za którą odpowiadają metalowe łuki.

Aparaty kosmetyczne

Mają one stałe zamki wykonane z materiałów estetycznych. Zamki mają tutaj zwykle biały kolor, co wpływa na ich mniejszą widoczność. Siła użyta w tych aparatach jest znacznie mniejsza, co zwykle wydłuża proces leczenia. Różnią się one od standardowych aparatów stałych również ceną, która zwykle jest znacznie wyższa.

 

 

Zobacz również