• Lata doświadczeń w biznesie
img

Jak rozpoznać typ cery?

Cera każdej kobiety posiada kilka cech, które pozwalają przyporządkować ją do konkretnego typu. Ma to kluczowe znaczenie przy wyborze kosmetyków pielęgnacyjnych. Podstawowe typy cery wyróżniane przez kosmetologów to: normalna, sucha, tłusta, mieszana i wrażliwa. Posiadanie konkretnego rodzaju skóry wynika z genetyki, ale wpływ na stan cery mają także czynniki zewnętrzne.

Rozpoznanie typu cery
Samodzielne określenie typu skóry jest jak najbardziej możliwe i wiele kobiet polega na swoich obserwacjach. Wskazówką może być stan skóry po zastosowaniu zwykłego mydła, tłustego kremu czy mleczka do demakijażu. Pomocne w określeniu typu cery będzie także obserwowanie jej reakcji na trudne warunki atmosferyczne: silny wiatr, słońce, suche powietrze.
Jeśli określenie rodzaju skóry sprawia problemy lub ma ona charakter mieszany, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z kosmetologiem lub dermatologiem. Pomogą oni również dobrać odpowiednią linię kosmetyków.

Charakterystyka typów cery
Cera normalna – jest marzeniem większości kobiet, bo nie sprawia praktycznie żadnych problemów – jest gładka, elastyczna, dobrze ukrwiona. Pory skóry nie są rozszerzone, brak także widocznych niedoskonałości. Jednak nawet normalna cera nie jest dana raz na zawsze – jej szczęśliwe posiadaczki z wiekiem zaczynają skarżyć się na przesuszenie.

Cera tłusta – charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum, co pociąga za sobą szereg konsekwencji: błyszczenie, powstawanie niedoskonałości, rozszerzone pory i zaskórniki. Jest łatwa do rozpoznania, bo reaguje przetłuszczeniem na większość kosmetyków, a także ekspozycję na słońce.

Cera sucha – mówimy o niej w przypadku, gdy skóra produkuje zbyt małą ilość sebum. Skutkuje to łuszczeniem, a nawet zaczerwienieniem, szczególnie na skutek używania silnie oczyszczających kosmetyków oraz działania czynników atmosferycznych. Ukojenie przynosi jej tłusty krem, dobrze reaguje także na mleczka do demakijażu.

Cera mieszana – stanowi wyzwanie w codziennej pielęgnacji – najczęściej występują obszary suche na policzkach oraz przetłuszczająca się tzw. strefa T. Do pielęgnacji tego typy skóry używa się specjalnie skomponowanych kosmetyków.

Cera wrażliwa – reaguje zaczerwienieniem, pieczeniem i łuszczeniem na niewłaściwą pielęgnację, czynniki atmosferyczne, a nawet stres.

Zobacz również