• Lata doświadczeń w biznesie
img

Ortodoncja w XXI wieku

W naszych czasach piękny, równy i biały uśmiech jest wizytówką. Dzięki temu czujemy się dobrze w towarzystwie innych ludzi, nie boimy się śmiać i odzywać do innych ludzi. Niestety nie każdy ma naturalne predyspozycji do posiadania hollywoodzkiego garnituru lśniących zębów. Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która dba o posiadanie równego i zdrowego zgryzu.

Coraz więcej ludzi korzysta z aparatów ortodontycznych, zarówno tych stałych jak i ruchomych, dotyczy to pacjentów w różnym wieku, nie tylko dzieci. Pomagają one w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, a nawet wyleczyć dolegliwości związane ze złym działaniem stawów żuchowo-skroniowych.

Rozróżnienie wad zgryzu

Powody złego ustawienia się zgryzu nie są jednoznaczne, ponieważ niektórzy lekarze uważają, że tego typu dolegliwości są warunkowane w okresie dziecięcym, gdy niemowlę korzysta ze źle dobranego smoczka, jest niewłaściwie karmione albo ssie kciuk. Ważne jest oduczenie dziecka przed robieniem tego typu rzeczy i dodatkowo udał się do specjalisty, który określi kondycję jego zgryzu.
Gdy zauważymy u dziecka zbyt wczesne wypadanie mleczaków, wadę wymowy albo unikanie przeżuwania twardych produktów może to stanowić o wadach zgryzu. Także lekka deformacja twarzy, taka jak cofnięty podbródek lub jego asymetria powinna nas przekonać do udania się do ortodonty.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Coraz częściej wybieranymi aparatami są te ruchome, które nie powodują zbyt wielu problemów związanych z komfortem ich noszenia. Ortodonta określa, kiedy należy je nosić (zazwyczaj w nocy) i zdejmować. Są polecane dla dzieci i młodzieży. Jednakże czasami leczenie wymaga użycia aparatu stałego, który składa się z przytwierdzanych do zębów pierścienia i drutów, które utrzymują zgryz w ryzach.

Wyróżniamy aparaty estetyczne, które są wykonane z zamków ceramicznych i dostosowane kolorystycznie do zębów.
Kolejnym rodzajem są aparaty metalowe, jednakże można je urozmaicić zakładając kolorowe gumki na zameczki.
Aparaty lingwalne- polecane dla osób, które nie mogą nosić aparatu od strony wargowej, dlatego zamki są umieszczane po wewnętrznej stronie zębów. Są niewielkie i nie wpływają na pracę języka, więc są dosyć komfortowe w użyciu.
Najnowszą propozycją są aparaty bezligaturowe, posiadające specjalne zamki i druty, skracając znacznie leczenie krzywego zgryzu.

Zobacz również