• Lata doświadczeń w biznesie
img

Leczenie kanałowe

Na samą myśl o leczeniu kanałowym przechodzą nas ciarki, bo kojarzy nam się przede wszystkim z bólem, cierpieniem oraz znacznym uszczuplaniem portfela. Niestety, większość ludzi w ciągu swojego życia doświadczy tego typu leczenia, ponieważ pomimo tego, że medycyna i stomatologia rozwija się z dnia na dzień, ciągle nie potrafimy w odpowiedni sposób dbać o swoje zdrowie i jamę ustną. Inna sprawa, że czasami problemy w jamie ustnej są spowodowane dużo bardziej skomplikowanymi czynnikami niż jedzeniem zbyt dużej ilości słodyczy, piciem kawy czy zakwaszaniem organizmu. Zdarza się, że poprzez problemy z układem pokarmowym i nadmierną produkcją żółci, nasze zęby są w fatalnym stanie (bo soki żołądkowe nam je rozpuszczają). Ale przejdźmy do rzeczy.

Czym jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe, czyli innymi słowy endodontyczne często jest jedynym sposobem na uratowanie naszego zęba. Polega ono na czyszczeniu kanałów korzeni zębowych oraz komory zęba z chorej miazgi. Dlatego budzi w nas takie przerażenie, ponieważ korzenie naszych zębów są bardzo mocno unerwione i każdy ich kontakt z czymkolwiek jest bolesny - dlatego, jeśli boli nas ząb prawdopodobnie zostało to spowodowane zanieczyszczeniem właśnie kanału korzennego lub zapaleniem miazgi. Po oczyszczeniu kanału dokładnie się go dezynfekuje, a następnie wypełnia przestrzeń w kanałach materiałem, który jest zgodny z naszym organizmem i nie powoduje nieprzyjemnych interakcji. 

Ostatnia deska ratunku
Leczenie kanałowe stosuje się zazwyczaj w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi. Nie oznacza to, że dzięki zastosowaniu tej metody można uratować martwego zęba. Cała trudność polega na tym, że zazwyczaj myślimy, że mamy jakiś problem z zębami, kiedy nas po prostu bolą, a może się zdarzyć, że coś dzieje się w jamie ustnej bez alarmującego bólu. Czasami po prostu miazga jest bezbolesna, a przechodzi przez stan zapalny. Pamiętajmy o tym, że miazga jest żywą tkanką, silnie unerwioną i wrażliwą na wszelkie bodźce, więc we wczesnych stadiach choroby zdarza nam się ignorować pewne ledwie niedostrzegalne sygnały, że coś jest nie tak. Kiedy pojawia się ostry ból, oznacza to, że choroba przeszła w stan zaawansowany i trzeba zacząć leczenie. 

Czy leczenie kanałowe boli?
Współcześnie leczenie kanałowe nie boli wcale. Stosuje się silne znieczulenia miejscowe, więc podczas samego zabiegu możemy doświadczyć co najwyżej nieprzyjemnego uczucia. Natomiast po zabiegu pacjentowi pacjent dostaje tabletki przeciwbólowe przez kilka dni

Zobacz również