Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to przewlekła choroba reumatyczna. Jak się objawia i jaki jest jej przebieg? Wreszcie - jak można ją leczyć?
ZZKS, czyli właściwie co?
ZZSK to choroba reumatyczna stawów kręgosłupa, takich jak stawy krzyżowo-biodrowe, międzykręgowe oraz pierścienie i więzadła kręgosłupa. Przyczynami tej choroby mogą być czynniki genetyczne, odziedziczone po krewnych chorujących na tę chorobę. Co Ważne, mężczyźni cierpią na ZZKS nawet trzy razy częściej niż kobiety. Choroba ta najczęściej dotyka osoby pomiędzy 20. A 30. Rokiem życia. Jednakże, zdarzają się przypadki zachorowań nawet u piętnastolatków.
Najczęstsze objawy ZZSK
Pierwsze symptomy tej choroby to poranna i nocna sztywność stawów oraz ból w okolicy krzyżowej, promieniujący aż do pośladków. Kiedy choroba się rozwija, ból przenosi się na kolejne stawy kręgosłupa. Zmienia się sylwetka chorego – zaokrąglają się plecy, a głowa opada w dół. Następuje zesztywnienie klatki piersiowej, w wyniku którego dochodzi do zmniejszenia objętości płuc, co powoduje kłopoty z oddychaniem.
Co po diagnozie ZZSK?
Leczenie ZZSK składa się z dwóch głównych części: farmakoterapii oraz fizjoterapii. Najlepsze efekty można osiągnąć właśnie poprzez połączenie obu metod. Jeśli chodzi o lekarstwa, są one dobierane indywidualnie dla każdego chorego, jego choroby i innych schorzeń. Na początku podaje się NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które działają przeciwzapalnie, a także przeciwbólowo. Nie u wszystkich się one sprawdzają – wtedy zamienia się je na leki biologiczne. Zażywając leki, należy przyjmować również leki osłonowe.
Jak ćwiczyć, aby uzyskać pożądane efekty?
Pacjenci z ZZSK muszą znajdować się pod stałą opieką fizjoterapeuty. To właśnie on dobiera i komponuje odpowiedni zestaw ćwiczeń. Celem rehabilitacji jest maksymalne opóźnienie sztywnienia stawów. Pacjenci są mocno przechyleni do przodu, a to znacząco ogranicza zakres i swobodę ruchów, a także deformuje całą sylwetkę. Z tego powodu zaleca się wykonywanie ćwiczeń w pozycjach niskich, takich jak leżenie lub klęk podparty. Można również korzystać ze specjalistycznych maszyn i urządzeń rehabilitacyjnych, które powodują całkowite odciążenie kręgosłupa. Świetnie sprawdzają się zajęcia na basenie - zarówno wykonywanie ćwiczeń w wodzie, ale nawet i samo pływanie. Ćwiczenia pozwalają nie tylko utrzymać ruchomość, ale i wzmocnić mięśnie. Wszystkie ćwiczenia, jakie zalecił nam fizjoterapeuta powinny być wykonywane codziennie.
Polecamy również maści przeciwbólowe!