• Lata doświadczeń w biznesie
img

Ruch i aktywność kobiet w ciąży

Ciąża to niełatwy okres w życiu każdej kobiety. Przez dziewięć miesięcy organizm nieustannie się zmienia i adaptuje do zupełnie nowej dla niego sytuacji, z samym porodem na czele. Kobiecy organizm warto przygotować na takie obciążenie. W jaki sposób? Poprzez aktywność fizyczną.

Dlaczego kobieta w ciąży powinna ćwiczyć?

Ćwiczenia, wykonywane już w czasie ciąży mają zbawienny wpływ na cały jej organizm: układ krążenia, układ oddechowy, lepszą przemianę materii, a także rozwój płodu i przebieg ciąży. Na podstawie przeprowadzonych badań, specjaliści potwierdzili tezę, że noworodki, których matki ćwiczyły w ciąży, osiągają wyższą punktację w skali Apgar w porównaniu do dzieci matek niećwiczących. Te pierwsze, mają również niższe zachorowalności i umieralności okołoporodowej. Ćwicząca przyszła matka lepiej przechodzi cały okres trwania ciąży, która lepiej przebiega. Rzadziej spotyka się powikłania i komplikacje, takie jak poród przedwczesny, przenoszenie ciąży, nieprawidłowe ułożenie płodu, otyłość i inne stany patologiczne. 

Poród i połóg matek ćwiczących i niećwiczących

Różnice pomiędzy matkami ćwiczącymi i niećwiczącymi można zaobserwować nie tylko na etapie noszenia ciąży oraz na podstawie stanu urodzonych niemowląt. Kolejne różnice uwidaczniają się jeśli chodzi o sam poród - szybciej następuje u nich rozwieranie szyjki macicy, zaś same skurcze są mniej bolesne. Również połogu widoczny jest pozytywny wpływ aktywnego trybu życia. Ćwiczenia w czasie ciąży pomagają szybciej odzyskać kobiecie dobrą kondycję psychiczną i fizyczną. Laktacja aktywnych kobiet przychodzi szybciej i trwa dłużej niż wśród tych kobiet, które zrezygnowały z ćwiczeń.  

Jak powinien wyglądać trening kobiety w ciąży?

Przede wszystkim, nie ma tu jednego, uniwersalnego schematu ćwiczeń, Trening powinien zawszy zostać ustalony indywidualnie w zależności od stanu zdrowia przyszłej mamy. Inaczej będzie on wyglądał w pierwszy, a inaczej w trzecim trymestrze ciąży. Nad czym powinny w szczególności pracować kobiety w ciąży? Najważniejsze jest wzmocnienie mięśni całego ciała, korygowanie postawy ciała, a także stymulowanie mięśni krocza i dna miednicy. Kobietom w ciąży zaleca się uprawianie jogi, ćwiczeń na koordynację i równowagę, a także korzystanie z technik relaksacyjnych. Ważna jest praca nad oddechem, zapobieganie dolegliwościom bólowym odcinka lędźwiowego  kręgosłupa. Dla przyszłych mam równie ważna co sam trening jest możliwość przebywania z innymi paniami, świadomość poświęconego czasu wyłącznie dla siebie i możliwość zrelaksowania się i rozluźnienia.

Rozważnie dobrany trening dla kobiet w ciąży przyniesie same korzyści zarówno przyszłej mamie jak i jej potomstwu. Chyba nie trzeba więc nikogo przekonywać, że warto z niego skorzystać.

 

Zobacz również