• Lata doświadczeń w biznesie
img

Próchnica u najmłodszych - jak jej uniknąć?

Choroby zębów niestety są dość częste u dzieci. Możemy jednak ich uniknąć i tym samym oszczędzić dziecku bólu i traumy wizyt u dentysty. To często od rodziców zależy w jakim stanie będą zęby ich dziecka. Poza sytuacjami, w których dziecko cierpi na wrodzony brak ważnych składników zębów, próchnica wynika ze złej diety i braku odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Przede wszystkim, jeśli chcemy zapobiec zepsuciu zębów naszych dzieci, przede wszystkim zwróćmy uwagę na ich dietę. Oczywistym jest, aby nie podawać dzieciom zbyt dużej ilości cukrów. Każde dziecko lubi słodycze, ale warto zachować umiar w podawaniu naszym pociechom słodkości. Ograniczenie słodyczy to jednak nie wszystko. Pamiętajmy również o dostarczaniu wszelkich pozostałych składników, tak niezbędnych dla rozwoju dziecka. Małe dzieci potrzebują większej ilości minerałów i niezbędnych składników niż dorośli. Niezwykle istotne jest podawanie wystarczającej ilości białka. Znajdziemy je w jogurtach i mleku. Dla zdrowia zębów niezwykle ważne są też witaminy A, D i C obecne w owocach i warzywach.

Aby upewnić się, że zęby naszego dziecka będą zdrowe także w dorosłym życiu, musimy jak najszybciej nauczyć go szczotkowania. Kiedy tylko pojawią się pierwsze mleczne zęby, przyzwyczajajmy naszą pociechę do tej codziennej czynności. Ważne, aby dziecko kojarzyło mycie zębów nie z przykrym obowiązkiem, ale z przyjemnością. Zaopatrzmy się w kolorową szczoteczkę do zębów. Dzieciom bardzo nie smakują ostre miętowe pasty. Możemy więc używać specjalnej pasty dla dzieci. Zwróćmy uwagę na odpowiednią szczoteczkę. Nie powinna być za duża ani zbyt twarda dla dziecka.

Jeśli dziecko zapadnie już na próchnicę, konieczna będzie wizyta u dentysty. Nie zwlekajmy z leczeniem zębów dziecka – mimo, że ono bardzo boi się wizyty, absolutnie nie można jej opóźniać. Nieleczona próchnica może prowadzić nie tylko do utraty większej ilości zębów, ale także do bardzo bolesnego zapalenia dziąseł. Dentysta wyboruje uszkodzony ząb i umieści w dziurze wypełnienie. Możemy znaleźć dentystę dysponującego komputerowym znieczuleniem. Dzięki temu nasza pociecha nie będzie odczuwała bólu i nie wystraszy się igły ze znieczuleniem.

Zobacz również