• Lata doświadczeń w biznesie
img

Zarobki w branży stomatologicznej

Na temat zarobków lekarzy i dentystów krąży wiele mitów – większość pacjentów jest przekonanych, że są to bardzo duże kwoty. Jednak dochody stomatologów są bardzo zróżnicowane w zależności od tego, czy prowadzą oni prywatną praktykę, czy pracują w publicznej placówce.
Po ukończeniu studiów młody stomatolog ma przed sobą jeszcze rok obowiązkowego stażu, dopiero po tym okresie otrzymuje prawo wykonywania zawodu. W trakcie stażu nie może jednak liczyć na wynagrodzenie wyższe niż tysiąc złotych i dopiero kolejne lata mogą okazać się bardziej satysfakcjonujące pod względem finansowym.

Publiczne przychodnie
Publiczna służba zdrowia jest krytykowana nie tylko przez pacjentów, ale także lekarzy narzekających na niskie stawki. W małych miejscowościach stomatolog z niewielkim stażem nie może liczyć na zarobki przekraczające 2000 złotych. Przy większej ilości pracy i dłuższym stażu wypłata może wzrosnąć do około 3,5 tysiąca złotych na rękę. Zarobki dentystów są uzależnione także od tego, czy pracują wieczorami – za tego typu dyżury w przychodniach można uzyskać kilkusetzłotową premię.

Plusy i minusy prywatnej praktyki
Gabinety prywatne cieszą się popularnością pacjentów ze względu na szeroki zakres usług i wykonywanie zabiegów, które nie są refundowane przez NFZ. Wielu dentystów właśnie we własnej praktyce upatruje możliwości dodatkowych zarobków. Posiadając dobrą opinię wśród pacjentów i grupę osób, które regularnie wracają do gabinetu, można znaleźć swoje miejsce na rynku. Jednak prowadzenie własnej działalności to także niemałe koszty – wyposażenie gabinetu jest drogie, do tego dochodzą koszty używanych materiałów, wynagrodzenie dla asystentki dentystycznej i dodatkowego personelu. Wielu dentystów, by rozpocząć działalność zaciąga kredyt, który także wymaga comiesięcznego spłacania. Alternatywnym rozwiązaniem jest wynajęcie już przystosowanego gabinetu, ale także należy przewidzieć na ten cel niemałą sumę. Stomatolog z kilkuletnim stażem może zarobić w prywatnym gabinecie od około 5 do nawet 15 tysięcy. Wiele zależy także od miejsca, w którym pracuje – ceny analogicznych zabiegów w różnych miastach Polski mają także różną cenę.
Zarobki stomatologów są również uzależnione od specjalizacji. Usługi w ramach stomatologii zachowawczej są stosunkowo tańsze niż na przykład zabiegi ortodontyczne czy chirurgiczne. Nawet przy mniejszej ilości pacjentów dentysta może wówczas liczyć na większy zarobek za pojedynczy zabieg.

Zobacz również