• Lata doświadczeń w biznesie
img

Co to jest bruksizm i jak go leczyć

Czy wiesz czym jest bruksizm? To inaczej zgrzytanie zębami, czyli dosyć powszechna przypadłość, z którą zmaga się wiele osób. Niestety, niewiele z nich ma tego świadomość. Niestety, tę przypadłość trzeba leczyć, ponieważ nieleczona prowadzi do przykrych skutków takich jak problemy z kręgosłupem, wzrokiem, słuchem i bólami głowy. Nie jest łatwo wyleczyć bruksizm i zazwyczaj leczenie ma wiele etapów i biorą w nim udział specjaliści. Trzeba wiedzieć, że ta choroba nie ma jedynie podłoża na tle nerwowym! Co możemy zrobić?

Problem społeczny
Przez to, że ludzie nie są świadomi tej choroby, stała się ona problemem społecznym. Jak już wspomnieliśmy powyżej, jej nieleczenie prowadzi do bardzo poważnych powikłań. Czy wiecie, że bruksizm dotyka nawet połowę ludzkiej populacji? Co więcej, nawet jeśli ktoś wie, że na niego cierpi, bardzo często bagatelizuje ten problem. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ ludzie myślą, że jedyną konsekwencją bruksizmu jest ścieranie szkliwa, a często okazuje się, że bóle głowy czy nawet kręgosłupa są silnie powiązane z tą chorobą! 

Jakie są przyczyny bruksizmu?
Powinniśmy być świadomi, że nasz organizm, pomimo tego, że składa się z różnych części, jest ze sobą silnie połączony i każdy proces wpływa na inny. Dysfunkcja jakiegokolwiek organu ma realny wpływ na pozostałe układy - i na funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli odczuwamy bóle w okolicach głowy, mięśni karku czy kręgosłupa, bardzo rzadko oznacza to migrenę. W ponad 80% (!) przypadków te objawy są spowodowane właśnie zgrzytaniem zębów. Jakie są jego przyczyny? Ból głowy powstaje na skutek wzmożonego napięcia mięśni głowy i okolic szyi. Dzieje się tak, ponieważ żuchwa jest nadmiernie przeciążana (i na dodatek asymetrycznie) i mięśnie i stawy cały czas pozostają w napięciu. Przez co tak jest? Przez np. źle dopasowane plomby, mostki, protezy, korony, a nawet przez nadmierne żucie gumy! Ponadto lekarze dopatrują się przyczyn bruksizmu również w układzie pokarmowym, to jest w chorobie wrzodowej żołądka. Nie chodzi zatem tylko o reakcje stresowe, ale i o długotrwałe napinanie mięśni.

Diagnoza i leczenie
Na szczęście wcale nie jest trudno zdiagnozować to schorzenie, ponieważ objawy są bardzo łatwe do dostrzeżenia. Jak też wspomnieliśmy powyżej, leczenie jest wieloetapowe i specjalistyczne, więc wszystko należy indywidualnie ustalić z lekarzem prowadzącym. Najważniejsze to udać się do lekarza i zdiagnozować schorzenie, jeśli mamy podejrzenia, że może nas ono bezpośrednio dotykać.

 

Zobacz również