• Lata doświadczeń w biznesie
img

Stomia - jak z nią ćwiczyć?

Stomia (inaczej przetoka), czyli wyprowadzenie ujścia jelita grubego, bądź cienkiego przez skórę, nie stanowi przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń i uprawiania różnego rodzaju aktywności. Ile czasu od operacji potrzeba, by zacząć prowadzić samochód albo pływać?

Średni czas rekonwalescencji wynosi 13 tygodni. Oczywiście, ten czas może być krótszy – w zależności od tego, jak się czujesz i w jaki sposób zachowuje się Twój organizm po przeprowadzonej operacji wyłonienia stomii.

Pierwsze dni po wyłonieniu stomii

Zaraz po operacji z pewnością będziesz odczuwać zmęczenie, Nie wolno się wtedy przemęczać ani forsować organizmu. Lepiej zrobić mniej, ale systematycznie. Pamiętaj, że duże ciężary możesz zacząć nosić dopiero w 12 tygodniu od operacji. Warto jednak powoli zwiększać swoją aktywność fizyczną. Na przykład wykonywać proste prace domowe, takie jak prasowanie albo zmywanie. Nie wolno naciągać mięśni- sięgać po wysoko postawione przedmioty. Zamiast przenosić meble, lepiej je przesuń. Powinieneś unikać także noszenia ciężkich zakupów. Lepiej iść do sklepu dwa razy, niż dźwigać wszystko naraz. Maksymalny ciężar, jaki wolno Ci podnieść, to odpowiednik ciężaru napełnionego czajnika z wodą. Jeżeli już musisz nieść coś ciężkiego ugnij nogi w kolanach, a podnoszony ciężar trzymaj blisko ciała. Zalecamy również zakładanie w takich sytuacjach pasa stomijnego. Warto również ćwiczyć mięśnie brzucha, ponieważ po operacji są one osłabione, co może przyczynić się do powstania przepukliny. Zaleca się wykonywanie tych ćwiczeń, które w szpitalu pokazał się fizjoterapeuta. Można uprawiać delikatne i nieobciązające formy ćwiczeń, takie jak joga, Tai Chi i Pilates. Jednakże, bez względu na to, na jaki rodzaj ćwiczeń się zdecydujesz, koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza pierwszego kontaktu lub chirurga. Przerwij ćwiczenia natychmiast, jeżeli poczujesz, że coś Cię boli i odczuwasz jakikolwiek dyskomfort.

Spacerowanie i prowadzenie auta

Świetną formą ćwiczeń są spacery. Na początku niech będą to krótkie przechadzki w spokojnym tempie. Kiedy poczujesz się na siłach, wydłuż czas spacerów do 30 minut dziennie. Jeżeli zaś chodzi o prowadzenie samochodu, powinieneś się skonsultować z lekarzem lub chirurgiem. Zanim zasiądziesz za kierownicą samochodu, powinieneś przekonać się, czy jesteś w stanie bezboleśnie zaciągnąć hamulec ręczny. Nie powinieneś prowadzić samochodu przed ukończeniem szóstego tygodnia od przeprowadzenia operacji. Co ważne, możesz otrzymać od lekarza specjalne zaświadczenie uprawniające Cię do jeżdżenia bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Jednakże, z naszego punktu widzenia, nie warto decydować się na takie ryzyko, gdyż zapięcie pasów bezpieczeństwa może uratować Ci życie w momencie wypadku. Jeśli pasy uciskają stomię, możesz zakupić tzw. adapter do pasów bezpieczeństwa, który zabezpieczy ,jednocześnie pełniąc funkcje zapewnienia bezpieczeństwa kierowcy. Innym doskonałym ćwiczeniem jest pływanie, które poprawia sprawność i wzmacnia całe ciało. Zanim jednak wybierzesz się na basen, powinieneś zapatrzeć się w specjalne kostiumy kąpielowe i kąpielówki maskujące worek stomijny.

Zobacz również