• Lata doświadczeń w biznesie
img

Najlepsze sposoby na usunięcie kamienia nazębnego

Promienny i zdrowy uśmiech to zasługa dbania o higienę jamy ustnej, a także efekt zabiegów z dziedziny stomatologii estetycznej. Istotne jest regularne oczyszczanie zębów z kamienia, aby nie dopuścić do rozwoju chorób przyzębia, najlepszym ze sposobów jest skaling. Pozbywa się on złogów, które prowadzą do odsłonięcia szyjek zębowych i rozwoju innych dolegliwości związanych z dziąsłami, na przykład paradontozy.
Skaling powinien być wzmocniony zabiegiem piaskowania, tak aby uzyskać najlepszy z możliwych efektów.

Kamień nazębny

Regularne poddawanie się zabiegowi usunięcia kamienia nazębnego jest związane nie tylko z estetyką, ale ze zdrowiem naszych zębów. Nasz stomatolog powinien określić, kiedy powinniśmy go powtórzyć, aby nie groziły nam choroby dziąseł i przyzębia. Kamień jest zmineralizowaną płytką, która powstanie nad i pod dziąsłami.

Powinniśmy sami zareagować jeśli dopatrzymy się przebarwień na naszych zębach (mogą być żółte, lub w skrajnym przypadku brązowe).
Możemy nieco wstrzymać jego powstawanie, jeśli zrezygnujemy z picia mocnej kawy i herbaty. Oczywiście musimy pamiętać o dokładnym szczotkowaniu zębów, nitkowania ich regularne i systematycznie odwiedzać swojego stomatologa. To on powie, nam kiedy nasze zęby będą wymagać oczyszczania z kamienia.
Usunięcie go jest robione z użyciem różnych narzędzi dentystycznych, nazywanych skalerami (mogą być laserowe lub mechaniczne).

Sposoby usuwania kamienia


Obecny poziom medycyny daje nam do wyboru wiele metod usuwania kamienia nazębnego, można poddać się zabiegom z użyciem urządzeń mechanicznych wyposażonych w generator mocy lub końcówkę z wiertłem. To metoda mechaniczna pozwalająca na ręczne usuwanie kamienia przy pomocy specjalnych pilniczków i dłuta. Jest bardzo rzadko stosowana, bo wyparły ją metody nowocześniejsze.

Kamień nazębny można usunąć z użyciem dźwięków lub ultradźwięków. Pierwsza metoda polega na wprawieni w drganie szczoteczki, tworząc pianę, która usuwa kamień. Jeśli chodzi o aparaty ultradźwiękowe, używa się zjawiska kawitacji. Ultradźwięki rozkruszają złogi i doprowadzają do oderwania się ich od zębów.

Można zamówić sobie zabieg do domu, jeśli ma ktoś takie życzenie. Stomatolog wykorzystuje wtedy dwie metody: laserową i chemiczną, które są najbezpieczniejsze w takiej sytuacji.
Warto usunięcie kamienia wspomóc piaskowaniem zębów, który zapobiega ponownemu osadzaniu się złogów, zostawiając zęby wypolerowane i wyczyszczone.

Zobacz również