• Lata doświadczeń w biznesie
img

Przewodnik po protezach zębowych

Osoba decydująca się na wykonanie protezy w gabinecie stomatologicznym zwykle bywa zagubiona wśród szeregu propozycji podanych jej przez dentystę. Lekarze zwykle starają się wytłumaczyć, co proponują jako metodę leczenia, jednak wiele z tego nam umyka. Warto posegregować i rozszerzyć wiedzę dotyczącą protez zębowych obecnie dostępnych na rynku.

Proteza zębowa akrylowa całkowita

Wykonuje się ją przy bezzębiu, czy przy całkowitej utracie zębów. Umożliwia ona noszącym ją osobom prawidłowe gryzienie oraz spełnia podstawowe funkcje estetyczne. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że istnieje możliwość refundacji przez NFZ. Prywatnie kosztuje ona jednak około 700 zł, ale nie należy do najładniejszych, dlatego czasami warto pomyśleć o tym, aby wykonać ją prywatnie i ze znacznie lepszych materiałów.

Proteza zębowa akrylowa częściowa

Podobnie do protezy akrylowej całkowitej może być ona zrefundowana przez NFZ. Odróżnia ją jednak to, że jest utrzymywana za pomocą haczyków przyczepianych do zębów, które znajdują się jeszcze w jamie ustnej pacjenta. Jeśli brakuje nam wszystkich zębów, zastosowanie tego typu protezy okaże się niemożliwe. Jeśli zdecydujemy się na zakup prywatny, jedna część (górna albo dolna) kosztować nas będzie około 1200 zł.

Proteza zębowa szkieletowa

Można ją zastosować przy zachowaniu odpowiedniej liczby zębów. Charakteryzuje ją to, że opiera się na zębach, a nie tylko na błonie śluzowej, co było typowe dla poprzednio omówionych rodzajów protez. Jej największą zaletą jest to, że trzyma się znacznie lepiej niż protezy akrylowe i nie niszczy zębów na których się opiera. Wykonywana jest zwykle z metalu, który obecnie coraz częściej zastępowany jest nowoczesnymi tworzywami sztucznymi. Nie jest ona refundowana, a jej koszt waha się od 1200 do nawet 3000 zł.

Korona protetyczna

Wykonuje się ją zwykle na zęba po leczeniu kanałowym, albo tych mało estetycznych lub zniszczonych.  Osadza się ją wykorzystując wkład koronowo-korzeniowy na korzeniu zęba. Jej koszt to od 600 do nawet 3000 zł.

Most protetycznych

Jest to proteza zamocowana na stałe, niewyjmowana, która wyglądem przypomina koronę protetyczną, ale różnic się od niej tym, że umożliwia odbudowanie niewielkich braków między zębami. Dzieje się tak dzięki zawieszeniu brakującego zęba na dwóch sąsiadujących z nim zębach, na których są korony. Rozwiązanie to jest trwałe i przy zachowaniu odpowiedniej higieny, może służyć na długie lata. Koszt mostu protetycznego wynosi od 500 do 3000 zł za punkt protetyczny.

Zobacz również