• Lata doświadczeń w biznesie
img

Próchnica u dziecka

Problem próchnicy dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci – zarówno posiadających zęby mleczne, jak i stałe. Aby zapobiegać poważnym kłopotom w przyszłości, rodzice już od najmłodszych lat powinni dbać o regularne wizyty u stomatologa. Jednak jest to tylko jeden elementów profilaktyki – nie mniej ważna jest dokładna higiena oraz prawidłowa dieta.

Szukasz dentysty w Opolu ? Sprawdź Drbaron.pl
 

Zagrożenie próchnicą u dzieci
Próchnica powoduje uszkodzenie tkanek zębów, nieleczona kończy się bólem i znacznym zniszczeniem zęba, który może być trudno odbudować. Bakterie odpowiadające za powstanie próchnicy gromadzą się w płytce nazębnej, a zaatakowane przez nie tkanki ulegają demineralizacji i rozkładowi. Zęby mleczne małych dzieci są jeszcze bardziej podatne na rozwój próchnicy niż zęby stałe, co wymusza specjalną troskę rodziców.

Codzienna higiena
Najważniejszym elementem profilaktyki przeciwpróchniczej u dzieci jest codzienne mycie. Odpowiedzialność za naukę szczotkowania spoczywa na rodzicach i powinni ją rozpocząć, gdy dziecku zaczynają wyrzynać się pierwsze zęby. Aby uczynić codzienne zabiegi higieniczne bardziej atrakcyjnymi dla malucha można sięgnąć po kolorowe szczoteczki dostępne w drogeriach oraz pasty dla dzieci o przyjemnym smaku. Rodzice powinni zwrócić uwagę także na rozmiar szczoteczki dostosowany do wieku dziecka oraz twardość włókien – powinny być jak najmiększe, by nie poranić delikatnych dziąseł.

Właściwa dieta
Wiele razy rodzice powtarzają dzieciom, że zbyt duża ilość słodyczy negatywnie wpływa na stan zębów. Jednak nie tylko nadmiar cukrów to ważne zalecenie dotyczące codziennej diety. Nie powinno w niej zabraknąć pełnowartościowego białka oraz wapnia. Ich źródłem są przede wszystkim produkty mleczne. Na stan uzębienia wpływają także witaminy A, D i C, których dostarczą owoce i warzywa.

Leczenie próchnicy
Regularne przeglądy dentystyczne pozwolą szybko zareagować, gdy u dziecka zacznie rozwijać się próchnica – powinny się odbywać co około pół roku. Najczęstszym zabiegiem w gabinecie stomatologicznym jest borowanie i zakładanie plomb. Jeśli mały pacjent wyjątkowo boi się bólu, dentysta może zdecydować o podaniu znieczulenia lub łagodnych środków uspokajających. U najmłodszych powszechny jest także zabieg lakierowania zębów – polega on na pokrywaniu ich specjalnym preparatem chroniącym przez rozwojem próchnicy. Zwykle lakierowanie przeprowadza się 4 miesiące po wyrżnięciu zęba.

Zobacz również