• Lata doświadczeń w biznesie
img

Niebezpieczne związki w kosmetykach, których warto unikać, część2

Jeśli chcesz być nie tylko piękna i zdrowa, to zapewne zdrowo się odżywiasz i pamiętasz o wysiłku fizycznym. Co jednak, jeśli mimo twoich starań twoja skóra jest problematyczna, podrażniona i często piekąca? Może to oznaczać tylko jedno – używasz nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji.

Zastanów się czy będąc w sklepie i kupując jeden z kosmetyków, chociaż raz spojrzałaś na skład, zamiast sprawdzając zapach. No właśnie…zapominamy o tak ważnym aspekcie, jakim jest czytanie tego, co znajduje się na etykiecie. Jeśli zdrowo się odżywiasz, to ta czynność powinna Ci już dawno wejść w krew. Kosmetyki, które kupujesz powinny zawierać dużą ilość naturalnych olejów, ekstraktów roślinnych oraz wyciągów. Nie pogardzimy także witaminami oraz olejkami eterycznymi. Co tymczasem masz w swoich kosmetykach? Poniżej przeczytasz kilka związków, które w żadnym wypadku nie powinny się w nich znaleźć.

Konserwanty
Możemy znaleźć zarówno te naturalne jak i pochodzenia chemicznego. Zwykle jednak używa się w kremach takich, które są tańsze i trwalsze, aby kremy mogły stać po kilka lat na półce. Zabezpieczają one kosmetyki przed rozwijaniem się bakterii i pleśni, które zniszczą kosmetyki. Są one niestety niebezpieczne dla naszego zdrowia. Większość z nich może także powodować na naszej skórze alergie oraz podrażnienia.  W kosmetykach naturalnych znajdziemy tylko te substancje, które są dopuszczone do stosowania przez różne jednostki certyfikujące.

Parafina
Jest to składnik, który otrzymywany jest podczas destylacji ropy naftowej. Jak widzisz już sama produkcja takiego związku powinna nas odrzucić. Jest ona używana w kosmetykach, ponieważ jest tania i skuteczna. Znajdziemy ja w pomadkach, kremach do twarzy, balsamach oraz większość kosmetyków. Jej wadą jest pokrywanie skóry powłoką, która jest trudna do usunięcia. Jednak bardzo łatwo jest zrobić w takiej powłoce dziurę, która niszczy cała strukturę i powoduje, że skóra wraca do poprzedniego stanu, czyli jest sucha i pełna wyprysków. Wszelkie procesy życiowe skóry, po nałożeniu na nią parafiny są niemożliwe. Co gorsza, przyśpiesza ona znaczni starzenie się skóry.

Barwniki syntetyczne
Jest to inaczej tańsza wersja barwników, które pochodzenia są naturalnego. Wiele z nich należy do substancji toksycznych i drażniących. Znajdziemy je głównie w kosmetykach do malowania włosów. Badania wykazują, że wywołują one również nowotwory. 

 

Zobacz również