• Lata doświadczeń w biznesie
img

Jak dbać o protezy ?

Osoby w podeszłym wieku, mające problemy z zębami, bardzo często zmuszone są, do stosowania protezy zębowej, gdyż ich naturalne zęby uległy dużemu stopniu uszkodzenia i musiały zostać wyrwane przez stomatologa. Posiadanie protezy nie jest niczym negatywnym, jednak należy pamiętać, że o protezę zębową również trzeba zadbać, aby służyła ona przez lata. W tym wypadku stosowanie szklanki z wodą i wrzucanie do środka protezy nie jest najlepszym sposobem na usunięcie różnych osadów z kawy czy herbaty. Musimy więc lepiej zadbać o protezę, ponieważ w innym przypadku osoba nosząca tego typu rzecz może nabawić się poważnej choroby dziąseł.

Higiena przede wszystkim
Utrzymanie odpowiedniego stopnia higieny protezy to priorytet, który przekłada się na zdrowie człowieka. W ten sposób jesteśmy w stanie zachować neutralny zapach wydobywający się z ust. Niedokładnie czyszczona proteza staje się siedliskiem groźnych bakterii, co w ostateczności, może zmienić nawet smak codziennych potraw.

Jak zadbać o protezę?
Codzienne dbanie o protezę zwiększa jej trwałość, dlatego powinniśmy wyjmować ją na noc, przynajmniej na czas snu, czyli na około 8 godzin. Jeśli proteza jest noszona cały czas, może to doprowadzić, do poważnego zapalenia błony śluzowej. Proteza musi być przechowywana w sterylnych warunkach. Do tego celu wykorzystuje się szczelny pojemnik. Szklanka z wodą nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ brak szczelności powoduje rozwój różnych bakterii, a nawet grzybów, które są ciężkie w usunięciu. Należy pamiętać o stałej higienie. Zapewnienie czystości jest możliwe tylko wtedy gdy myjemy całą powierzchnię protezy przy użyciu standardowej szczoteczki do zębów. Protezy nie powinny być myte z wykorzystaniem pasty, ponieważ wtedy powierzchnia samej protezy łatwo się ściera, co tworzy różne osady. Do pełnej dezynfekcji protezy zaleca się różnego rodzaju tabletek. Wyklucza się stosowanie wody utlenionej, ponieważ wpływa ona między innymi na odbarwienie się akrylu. Jeśli posiadamy protezę ruchomą, to musimy pamiętać o jej wymianie przynajmniej, co pięć lat. Oczywiście, jeśli proteza jest mocno wykorzystana, należy zrobić to szybciej, jednak przy odpowiedniej dbałości, produkt tego typu, powinien wytrzymać przynajmniej pięć lat. Posiadanie protezy i jej odpowiednia pielęgnacja mogą więc iść ze sobą w parze pod warunkiem, że o to zadbamy.

Zobacz również