• Lata doświadczeń w biznesie
img

Licówki kompozytowe

Ten rodzaj licówek jest komponowany z materiału, z którego wykonuje się wypełnienia w ubytkach zębowych. Ich cechami charakterystycznymi jest mniejsza trwałość, w porównaniu z licówkami porcelanowymi oraz łatwość i szybkość założenia.

Licówki kompozytowe stanowią o przymusie zebrania powierzchownych tkanek zęba. Celem ich wykorzystania jest tymczasowość, gdy pacjent oczekuje na wykonanie licówek porcelanowych. Tego typu licówki są ukrywają diastemę, przebarwień, korygują także kształt zęba, odtwarzają ubytki w zgryzie.

Mocowanie licówek wykonanych z kompozytu

Wizyta rozpoczyna się od oceny kondycji zębów i dziąseł. Nie wolno umieszczać licówek w jamie ustnej, w której jest stan zapalny, gdy pacjent ma objawy paradontozy, a same zęby muszą być dobrze oczyszczone. Inaczej licówka nie będzie trwała. Czasami zalecane jest piaskowanie lub skaling.
Następnie stomatolog musi podjąć decyzje, co do ich kształtu, koloru i wielkości. Przy nakładaniu jaśniejszych, niż barwa zębów licówek należy poddać się zabiegowi wybielania zębów sugerując się odcieniem wybranych licówek.

Licówki kompozytowe wymagają tylko jednej wizyty, żeby je założyć. Bywa, że stomatolog musi zebrać tkanki zęba lub doprowadzić do sporowacenia ich powierzchni. Zęby są odizolowane od dostępu do śliny, osusza się je sprężonym powietrzem. Powierzchnia zębów zostaje potraktowana specjalnym kwasem, po wypłukaniu jamy ustnej nakładany jest bond, który łączy ząb z wypełnieniem i materiał kompozytowy, aż do uzyskania wymaganego efektu.

Licówki kompozytowe, a porcelanowe

Gabinety stomatologii estetycznej oferują wiele rozwiązań, jeśli chodzi o doprowadzenie zgryzu do idealnego wyglądu. W ofercie mamy licówki porcelanowe i kompozytowe. Te pierwsze są trwalsze, wytrzymują nawet 10 lat, gdzie licówki kompozytowe należy odświeżać lub wymieniać do 2-5 lat. Uzyskanie efektu końcowego przy dobrym specjaliście zazwyczaj nie różni się od siebie w wypadku obu rodzajów licówek. Minusem może być jednak to, że na kompozytach po dość krótkim czasie od założenia mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia, spowodowane odkładającym się osadem, ale to zależy od poziomu naszej higieny i niestety od kondycji samych zębów.

Licówki kompozytowe wymagają od lekarza- dentysty dużego doświadczenia i umiejętności, od niego zależy jaki będzie efekt na końcu. Z kolei jeśli jest mowa od licówkach wykonanych z porcelany za precyzję w ich dopasowaniu odpowiada komputer, więc są mniejsze szanse na popełnienie jakiegoś błędu przez stomatologa.

Zobacz również