• Lata doświadczeń w biznesie
img

Korona protetyczna

Założenie korony protetycznej jest wykonywane zazwyczaj po kanałowym leczeniu zębów tylnych i przednich. Jest to rozwiązanie w wypadku złamanego lub ukruszonego zęba, oraz gdy próchnica doprowadzi do spadku kondycji i co za tym idzie zniszczenia zęba. Koronę umocowuje się na uprzednio oszlifowanej koronie zęba żywego albo na wkładzie
koronowo-korzeniowym, jeśli mamy do czynienia z martwym zębem.

Po co mocuje się korony protetyczne?

Jeśli mamy ubytki w uzębieniu korony stosuje się w celu poprawienia wyglądu zgryzu. Korony protetyczne wystarczają na długie lata, oczywiście tylko wtedy, gdy osoba je posiadająca będzie dbała o higienę jamy ustnej. Tego typu wypełnianie ubytków w zgryzie są umieszczane na filarach zębowych jako elementy mostu protetycznego. Koronę można wykonać na wcześniej umocowanych implantach zębowych.

Rozróżnienie koron dentystycznych

Wyróżniamy korony porcelanowe, mające podbudowę z metalu szlachetnego lub zwykłego (te ostatnie są najczęściej stosowane).
Kolejnym rodzajem są korony pełnoceramiczne, posiadające podbudowę z tlenku cyrkonu.
Istnieją także korony tymczasowe, wykonane z akrylu.
Natomiast korony pełnometalowe nie są obecnie zbyt popularne i rzadko się je stosuje.

Możemy wyróżnić także korony dentystyczne mocowane na implantach, dokładniej rzecz biorąc mocuje się je na „korzeniu”
z tytanu, czyli implancie. Gdy nastąpi zespolenie implantu z kością przyzębia, wtedy nakłada się korony protetyczne
z użyciem łączników implantologicznych. Zazwyczaj do koron, które nadają się do umocowaniach ich na implantach zaliczamy korony porcelanowe z metalową podbudową albo pełnoceramiczne na bazie tlenku cyrkonu.

Kiedy należy zastosować koronę protetyczną?

Wskazaniem do wykonania koronki na zęby jest jego złamanie, wyraźne osłabienie spowodowane zaawansowaną próchnicą,
lub po leczeniu kanałowym, a także gdy korona zęba ulegnie przebarwieniu.

Jeśli chodzi o zęby tylne, korony protetyczne zakłada się po leczeniu kanałowym. W tym wypadku należy zebrać większą ilość tkanek zęba w celu umożliwienia dostępu do komory i poszerzenia ujść kanałów, dlatego korona zęba jest bardzo osłabiona. Zęby martwe są z założenia słabsze, podatne na uszkodzenia, dość kruche. Należy więc wzmocnić ząb leczony kanałowo koroną protetyczną.

Natomiast korony zębów przednich wykonuje się przy poważniejszych zmianach spowodowanych próchnicą, przebarwieniem szkliwa, a także gdy wybielanie zębów nie powoduje rezultatów. Korony zakłada się sporadycznie na zdrowe zęby, gdy stanowią filary dla mostu protetycznego.

Jak wygląda sam zabieg?

Pierwszą czynnością dentysty jest opiłowanie zęba, w celu zmniejszenia jego powierzchni (około 1-2 mm z każdej strony), ponieważ to miejsce będą wypełniać ścianki korony. Wszystkie czynności są robione w znieczuleniu miejscowym.
Kolejnym etapem jest wykonanie wycisku szczęki lub żuchwy z oszlifowanym filarem i wyciskiem przeciwstawnym. Wycisk wysyła się do laboratorium protetyki dentystycznej, a pacjent dostaje tymczasową koronę akrylową. Po otrzymaniu gotowej korony stomatolog dopasowuje ją do zęba i przymocowuje na stałe. Przez kilka dni pacjent musi przyzwyczaić się do korony, bo może ona powodować dyskomfort i lekki ucisk w szczęce.

Zobacz również