• Lata doświadczeń w biznesie
img

Terapia falą uderzeniową – co to takiego?

Terapia pozaustrojową falą uderzeniową (ESWT) wykorzystuje fale akustyczne o małej częstotliwości emitowane w stronę konkretnego obiektu. Cieszy się popularnością, ponieważ jest nieinwazyjna, a jej efekty napawają optymizmem nawet największych sceptyków.

Dlaczego terapia falą uderzeniową jest tak skuteczna?

Do największych zalet ESWT jest nieinwazyjność i brak poważnych efektów ubocznych. To alternatywa wobec zabiegów operacyjnych oraz innych metod leczenia zachowawczego. W leczeniu ortopedycznym falę uderzeniową wykorzystuje się w głównej mierze ze względu na jej działanie regenerujące tkanki, przeciwbólowe, ale również – poprawiające ukrwienie. Dokładny mechanizm tego działania w mięśniach i ścięgnach kryje w sobie wiele niepoznanych jeszcze tajemnic, Jedna z teorii mówi, iż ból zmniejsza się dzięki zniszczeniu receptorów bólowych oraz błon komórkowych neuronów w czasie trwania zabiegu. Zakłóca to przekazywanie impulsów bólowych. Według innej teorii, ból zostaje uśmierzony, ponieważ w czasie zabiegu następuje zwiększenie przepływu krwi, co przekłada się na zmniejszenie stanu zapalnego.

Terapia falą uderzeniową - przeciwwskazania

Nie zawsze możemy skorzystać z terapii ESWT. Istnieje kilka przeciwwskazań, takich jak ciąża, nowotwór, ostry stan zapalny z obrzękiem, zaburzenia krzepliwości krwi, czy choroby neurologiczne. Fala uderzeniowa nie jest stosowana w rejonie klatki piersiowej, płuc. Nie można ich używać także bezpośrednio na nerwy obwodowe i struktury naczyniowe. W czasie terapii mogą nastąpić pewne skutki uboczne, Do najczęstszych z nich należą: wrażenie niepożądanego bólu, zaczerwienienie, miejscowy obrzęk, delikatne drętwienie, mrowienie, a także zawroty głowy, nudności, czy krwiaki.

Kiedy stosować terapię falą uderzeniową?

Lekarze zgodnie twierdzą, iż terapia pozaustrojową falą uderzeniową może być wykorzystywana w leczeniu rozmaitych dolegliwości i schorzeń. Po pierwsze – w tendinopatii, czyli zmianach chorobowych ścięgien. Cierpią na nią w szczególności sportowcy, ale i przedstawiciele innych profesji. Główne objawy tendinopatii to bolesność i dysfunkcja ścięgien. Metody chirurgiczne i zachowawcze często nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, dlatego tym lepszą wiadomością dla wielu pacjentów okazała się wysoka skuteczność ESWT tendinopatii łokci tenisistów, golfistów, czy kolan skoczków. Innym schorzeniem, na które pomaga terapia fali uderzeniowej jest zespół bólu mięśniowo-powięziowego, czy pourazowe kostniejące zapalenie mięśni (MO). ESWT przynosi ukojenie wszystkim tym, którzy cierpią na zły stan mięśni i ścięgien i rozmaite schorzenia ortopedyczne. Najnowsza literatura wskazuje, iż ESWT daje ciekawe terapeutyczne możliwości przywracania fizjologicznego stanu ścięgien oraz mięśni. Opisuje się szerokie zastosowanie tej metody w schorzeniach ortopedycznych. Dodatkowo, jest stosowana w leczeniu trudno gojących się ran.

Zobacz również