• Lata doświadczeń w biznesie
img

Bezinwazyjna endoskopowa chirurgia kręgosłupa

Endoskopowa chirurgia kręgosłupa cieszy się zdecydowanie większym zaufaniem pacjentów niż zwykła operacja. Dlaczego? Co przemawia na jej korzyść?

Endoskopia w chorobach kręgosłupa

Zwyrodnienia kręgosłupa mogą mieć wiele przyczyn. Wśród nich wymienić należy siedzący tryb życia, brak ruchu i nadwagę. Zwyrodnienia te mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości: ból, osłabienie kończyn, zaburzenia czynności seksualnych czy oddawania moczu. U części pacjentów zmiana trybu życia i zrzucenie zbędnych kilogramów może nie być wystarczające. Konieczna jest operacja. Wiele osób boi się operacji. Szczególnie oni ucieszą się z faktu, że nowoczesna medycyna potrafi inaczej poradzić się ze schorzeniami kręgosłupa. Z pomocą przychodzą im bezinwazyjne zabiegi endoskopowe.

Metody bezinwazyjne górą!

Medycyna w XXI wieku nieustająco szuka nowych metod leczenia: skutecznego, ale i nieinwazyjnego i bezpiecznego dla pacjenta. Takie leczenie przyspiesza gojenie i powrót do zdrowia. Jedną z nich jest zastosowanie endoskopu. Polega ona na minimalnym nacięciu skóry i wprowadzeniu do kręgosłupa endoskopu wyposażonego w specjalną kamerę. Możemy z bardzo dużą dokładnością obserwować fragment kręgosłupa objęty zmianami chorobowymi. Sam zabieg wykonuje się w ułożeniu na brzuchu, najczęściej w znieczuleniu ogólnym lub znieczuleniem miejscowym.

Endoskopia – lepsza niż tradycyjna operacja?

Chirurgia endoskopowa minimalizuje uszkodzenia struktury mięśni i tkanek miękkich. Wyrządza mniejsze „szkody” niż wykonanie dużego nacięcia w czasie zwykłej operacji. Używając endoskopu uszkodzenie skóry jest punktowe, zaś chirurg obserwuje i kontroluje przebieg operacji na specjalnym ekranie. Nikogo nie dziwi fakt, że pacjenci jeśli tylko mogą pragną zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z operacją i przyspieszyć swój powrót so pełni sił. Wiele pacjentów, szczególnie kobiet, wskazuje również, że endoskopia pozostawia mniejszy ślad, który jest o wiele trudniejszy do zauważenia niż w przypadku tradycyjnej operacji.

Leczenie endoskopowe - efekty

Przede wszystkim sprawdza się ona w leczeniu dyskopatii lędźwiowej, piersiowej i szyjnej, a także w przypadku stenozy otworowej, ale i wielu innych schorzeń. Wśród nich znajdziemy wypukliny dysku, które są najczęstszą przyczyną bólów kręgosłupa i rwy kulszowej. Rekonwalescencja jest krótka - po 4-6 tygodniach pacjent wraca do sprawności. Jednakże, aby po zabiegu szybko wrócić do zdrowia, niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja.

 

Planujesz badanie USG ? Sprawdź USG w Kielcach !

Zobacz również