• Lata doświadczeń w biznesie
img

Masz problemy z poruszaniem? Pomyśl o endoprotezo plastyce biodra

Endoprotezo plastyka biodra stwarza szansę na powrót do pełnej sprawności i mobilności. Niezbędnym wymogiem do tego jest kompleksowa rehabilitacja.

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego – od czego się zaczyna?

Główną funkcją stawu biodrowego jest przenoszenie ciężaru ciała z tułowia na nogi. Ich obciążenie jest bardzo duże, dlatego z czasem chrząstka stawowa może stracić swoje właściwości amortyzujące i zmniejszające tarcie powierzchni stawowych. Jest to tzw. choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego. Istnieją pierwotne i wtórne zwyrodnienia stawu biodrowego. W przypadku tych pierwszych przyczyny powstania schorzenia są nieznane. Mogą być związane z zaburzeniami metabolicznymi, zaburzeniami chrząstki stawowej lub zmianami w składzie płynu stawowego. Z kolei na pojawienie się koksartozy wtórnej wpływać może wrodzona dysplazja stawu biodrowego, zmiany urazowe, osteoporoza, choroby układowe oraz inne zaburzenia.  Zwyrodnienie stawu biodrowego długo nie daje charakterystycznych objawów – na początku są to osłabione kończyny, dolegliwości stawu kolanowego. Ból pojawia się zdecydowanie później. Początkiem choroby może być również niegroźny uraz, na przykład upadek.

Leczenie koksartrozy

Samo leczenie jest w dużym stopniu uzależnione od stopnia zaawansowania choroby, wieku i stanu zdrowia. Należy zawsze działać kompleksowo. Skupić się zarówno na działaniu profilaktycznym, leczeniu zapobiegawczemu i operacyjnemu. Często sięga się po metodę nazywaną endoprotezoplastyką. Polega ona na wycięciu fragmentu stawu zmienionego chorobowo i wszczepieniu na jego miejsce elementu sztucznego. W tym celu stosuje się endoprotezy stawu biodrowego – cementowe lub bezcementowe oraz hybrydowe.

Jak przebiega endoprotezo plastyka?

Endoprotezo plastyka stawu biodrowego przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu przewodowym. Konieczne jest przetoczenie krwi oraz zapewnienie pacjentowi osłony antybiotykowej. Jeśli chodzi o rehabilitację, ćwiczenia stosuje się już w ciągu pierwszej doby od operacji. Na początku sięga się po ćwiczenia oddechowe i izometryczne, następnie poszerza się zakres ćwiczeń. Dzięki temu pacjenci po zabiegu mogą stosunkowo szybko rozpocząć poruszanie się z małym obciążeniem operowanej kończyny. Kiedy pacjent jest w stanie samodzielnie poruszać się za pomocą dwóch kuli, może otrzymać wypis ze szpitala. Kontynuujemy ćwiczenia zgodnie z zaleceniami lekarskimi już we własnym zakresie.

Kiedy następuje pełny powrót do zdrowia?

Po upływie około 6 tygodni można rozpocząć poruszanie się za pomocą jednej kuli. Ważne jest, by stosować się do zaleceń lekarza i terapeuty, a także unikać przeciążania stawu. Warto dużo pływać i spacerować – wszystko w granicach zdrowego rozsądku i umiaru.

Zobacz również