• Lata doświadczeń w biznesie
img

Jak wyrywać zęby bez powikłań?

Strach przed wyrywaniem zęba jest bardzo naturalny i dotyka bardzo wielu ludzi. Czasem jednak problem jest przez nas bardzo wyolbrzymiony, ponieważ w praktyce sam zabieg wyrywania zęba nie jest taki straszny, jak się go opisuje. Samo wyrywanie zęba nie jest w żaden sposób groźne pod warunkiem, że zainteresujemy się powstałą w tym miejscu raną. To właśnie o nią należy zadbać, jeśli tego nie zrobimy, zwiększa się możliwość wystąpienia różnych powikłań, które mogą być bardzo groźne dla pozostałych zębów znajdujących się w jamie ustnej. Higiena oraz regularne odkażanie rany to podstawa tylko wtedy możemy mieć pewność, że nie dojdzie do powikłania.

Powikłania
Istnieje wiele różnych powikłań, które wynikają przede wszystkim z braku dostatecznej higieny, która jest wręcz wymagana zaraz po wyrwaniu zęba. Suchy zębodół to jedna z tych dolegliwości, która może pojawić się zaraz po ekstrakcji zęba. W poważniejszej formie powikłanie to może, doprowadzić do zapalenia zakończeń nerwowych, co zakończy się poważnym i promieniującym bólem. To właśnie stomatolodzy po zakończonym zabiegu informują nas o zagrożeniach związanych z powikłaniami. Przynajmniej mamy wiedzę, że brak higieny może mieć dla nas katastrofalne skutki i trzeba to sobie wziąć do serca.

Jak uniknąć powikłań?
Około pół godziny po wykonanym zabiegu warto przygryzać tampon, który znajduje się w miejscu usunięcia zęba, ponieważ krwawienie może występować nawet do kilku godzin z uwagi na otwartą ranę. Prawidłowo po zabiegu wyrywania zęba nie powinno spożywać się żadnego pokarmu ani pić przez około dwie godziny. Zabrania się też jedzenia gorących potraw, spożywania alkoholu czy palenia oraz płukania jamy ustnej. Tego typu zalecenia należy solidnie przestrzegać przynajmniej dobę od wykonanego zabiegu. Musimy też przynajmniej, przez pół doby, odpuścić sobie szczotkowanie zębów, a po upływie tego czasu zęby, należy szczotkować delikatnie, zwłaszcza w miejscu, gdzie wyrywano zęba, ponieważ zbyt gwałtowne ruchy mogą doprowadzić do ponownego otwarcia rany i zakażenia lub stanu zapalnego jamy ustnej. Powinniśmy też unikać dotykania rany językiem lub palcami, ponieważ możemy w ten sposób uszkodzić skrzep i doprowadzić do intensywnego krwawienia co może powodować silny ból. Warto stosować zimne okłady przez kilka tygodni, ale wszystko z umiarem i nie dłużej niż piętnaście minut dziennie.

 

Zobacz również