• Lata doświadczeń w biznesie
img

Dyskopatia – co o niej wiesz? Jak ją rozpoznać? Czym się różni od bólu kręgosłupa? Wreszcie – jak ją leczyć?

Dyskopatia – co to jest?

Dyskopatia to nie zwyczajny ból kręgosłupa, lecz poważna choroba polegająca na degeneracji krążka międzykręgowego. Bóle kręgosłupa i dyskopatia to odmienne choroby, które inaczej się leczy. Degeneracja krążka miedzykręgowego może dotykać ledwie 1- 3% osób, które cierpią na bóle krzyża. U zdecydowana większość z osób z tymi bólami przyczyny szukać należy gdzie indziej. Z tego powodu zamiast na przyczynach, lekarze skupiają się przede wszystkim na dolegliwościach i problemach osób chorych. Ze względu na strategię leczenia bóle krzyża dzielimy na specyficzne (10-15%) i niespecyficzne (85-90%), czyli takie, w których można jednoznacznie wskazać przyczynę dolegliwości oraz takie, u których tych przyczyn nie da się odnaleźć. Co ważne dla pacjentów, nawet bóle niespecyficzne można skutecznie leczyć i zapobiegać przykrym dolegliwościom bólowym. W większości przypadków, dolegliwości przechodzą same po kilku tygodniach. Najczęściej bóle kręgosłupa nie są związane z żadną groźną chorobą kręgosłupa.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Przede wszystkim, kiedy ból pojawił się w wyniku urazu kręgosłupa lub występuje u osób poniżej 20 roku życia lub powyżej 50. Osoby, które oprócz bólu odczuwają osłabienie, podwyższoną temperaturę i zauważyły u siebie spadek masy ciała, miała chorobę nowotworową lub ma osteoporozę, również powinny iść do lekarza. Być może konieczne będzie wykonywanie biopsji. Kolejne groźne symptomy to ból występujący w nocy, ból niezależny od ułożenia ciała, niedowłady, a także ból trwający powyżej 6 tygodni.

Leczenie niespecyficznego bólu kręgosłupa

Celem leczenia niespecyficznego bólu kręgosłupa jest zmniejszenie bólu i przyspieszenie ustąpienia dolegliwości, a także profilaktyka zabezpieczająca przed powracaniem bólu. Ważne jest, by pacjent był aktywny i zażywał odpowiednie środki przeciwbólowe. Kto ma największe szanse na wyleczenie? Właśnie osoby aktywne, które pomimo odczuwania bólu starają się normalnie funkcjonować. Osoby, które chcą działać, a nie leczyć się w łóżku. Pamiętajmy, że nawet regularne masaże i zabiegi nie dadzą tak dobrych i szybkich rezultatów jak połączenie ich z aktywną terapią.

Zalecane formy leczenia

Kiedy odczuwamy ból, najlepiej zdecydować się na rehabilitację pod okiem doświadczonego i wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Ważne jest zarówno rozciąganie mięśni, jak i ich rozluźnianie i aktywizowanie. Oprócz ćwiczeń, fizjoterapeuta powinien przeprowadzić z nami wywiad na temat tego, jak spędzamy czas, kiedy ból jest najsilniejszy itp. Nawet po ustąpieniu dolegliwości warto kontynuować rehabilitacje w celach prewencyjnych. Warto zadbać o aktywność w postaci pilatesu lun nordic walkingu.

Zobacz również