Zawód stomatologa ceniony jest na całym świecie. Niesie ze sobą dobre zarobki, a proces nauki jest znacznie krótszy niż w przypadku medycyny. Dentysta jest specjalistą od zębów i jamy ustnej. Jego zadania skupiają się na diagnozowaniu i leczeniu chorób występujących na tym obszarze, a także korygowaniu wad zgryzu czy udzielaniu informacji na temat tego, jak należy właściwie dbać o higienę jamy ustnej. Ważne są tu również zdolności interpersonalne, gdyż większość z nas odczuwa strach przed fotelem dentystycznym, dlatego też wrodzona lub nabyta cierpliwość i delikatność dentysty, stają się dodatkowym atutem. Zawód ten wymaga ciągłego uczenia się, gdyż na rynku bezustannie pojawiają się nowe technologie, materiały, badania czy narzędzia. Można powiedzieć, że dentyści niejako pracują fizycznie, gdyż większość z czasu spędzanego nad jamami ustnymi swoich pacjentów, spędzają na nogach.
Wykształcenie i zarobki
Tytuł lekarza dentysty w naszym kraju uzyskuje się po pięciu latach studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym. Prawo wykonywania zawodu natomiast wymaga odbycia rocznego stażu podyplomowego i uzyskaniu pozytywnego wyniku w egzaminie państwowym. Po studiach bardzo łatwo jest znaleźć pracę, ale większość dentystów postanawia pracować na własną rękę.
W kwestii zarobków przedstawia się to następująco. Podczas stażu w państowych zakładach opieki lekarskiej mogą oni liczyć na około tysiąca złotych miesięcznie. Kiedy już uzyskają prawo wykonywania zawodu, ich pensja wzrasta do około 2500 zł miesięcznie. Ci, którzy decydują się pracować na własną rękę, mogą liczyć na znacznie wyższe zarobki, warunkowane ilością przyjmowanych pacjentów.