Wiele dorosłych kobiet uskarża się na ból i usztywnienie barku. Jakie są tego przyczyny i dlaczego to właśnie one są szczególnie narażone na to schorzenie? Wreszcie - jak mogą sobie pomóc i ulżyć w cierpieniu?
Dolegliwości obręczy barkowej dotyczą w większości kobiet z dość błahego powodu. Są przytłoczone nadmiarem obowiązków, co przekłada się również na ich zgarbioną i pełną napięcia postawę – tzw. postawę żółwia w skorupie (uniesione do góry ramiona, pochylona głowa). Przecież nie od dziś wiadomo, że kobieta ma na głowie mnóstwo spraw i cały dom. Zamartwia się problemami, zarówno swoimi, jak i nieswoimi. Jakie s tego skutki?
Skąd u kobiet biorą się problemy z barkami?
Kobiety często cierpią na schorzenie zwane „zamrożonym barkiem”. Jest to usztywnienie i zgrubienie torebki stawowej. Jej rezultatem jest ograniczenie ruchów w stawie ramiennym. Etiologia tej choroby nie jest do końca jasna. Jednakże, możemy zaobserwować pewne wspólne cechy łączące kobiety cierpiące na ten zespół chorobowy. Mają od 50 do 60 lat, są w okresie menopauzy, mieszkają w średnich lub dużych miastach. Wielu fachowców twierdzi, iż jednym z powodów tego schorzenia może być nadmiar problemów, zmartwień i zadań, które kobieta ma na swojej głowie i o których bez ustanku rozmyśla.
Kobiecy mózg jest jak…
… stos pudełek z napisami: praca, dom, dzieci, przyjaciele, rodzina, sport itd. Wszystkie pudełka są ze sobą połączone – praca z domem, dom z dziećmi, dzieci ze szkołą itd. Dotknięcie jednego z nich powoduje poruszenie się wszystkich. Przestawienie jednego z nich w inne miejsce powoduje, że cała konstrukcja zaczyna drżeć i przechylać się. W porównaniu do skomplikowanego myślenia kobiet, męski mozg pracuje jak komputery z lat 80-tych.
Powiedz mi, jak zdejmujesz koszulkę, a powiem Ci, kim jesteś
Niezwykle znamienny jest sposób, w jaki zdejmują górną część ubrania zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Mężczyźni kładą dłonie na barkach i i ciągną ubranie do góry. Kobieta nigdy tak nie zrobi. Dlaczego? Bo ubranie się pogniecie. Bo na bluzce odbije się szminka i podkład. Okazuje się jednak, że ma to również swoje negatywne efekty zdrowotne. Codzienne wkładanie i zdejmowanie bluzek może z biegiem czasu uszkodzić mięsień stożka rotatorów stawu ramiennego na skutek wtórnego zespołu cieśni podbarkowej. Do tego równie niezdrowa czynność, mianowicie zapinanie i rozpinanie stanika – znowy braki znajdują się w wykręconym, nienaturalnym i niekomfortowym położeniu.
Jak leczyć bark?
Leczenie zamrożonego barku wymaga długiej, rzetelnej i systematycznej rehabilitacji. Powinna być ona prowadzona pod opieką doświadczonego terapeuty, który dobierze odpowiednie ćwiczenia, pokaże, jak je poprawnie wykonywać i będzie korygował pojawiające się błędy w ćwiczeniach. Jeżeli nie zostanie ona w odpowiednim czasie wdrożona, w przestrzeni podbarkowej wytworzą się zrosty, które usztywnią staw. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem będzie operacja.