• Lata doświadczeń w biznesie
img

Cukrzyca i jej oddziaływanie na jamę ustną

Osoby chorujące na cukrzycę nigdy nie mają łatwego życia. Taki stan chorobowy przekłada się nie tylko na problemy z utrzymaniem poziomu cukru, ale ma to znaczące przełożenie na jamę ustną. Cukrzyca może być bardzo mocno powiązana z chorobami przyzębia. Nawet stomatolodzy widzą w tym wypadku istnienie podobnego związku, choć może to działać zupełnie w odwrotną stronę i to poważniejsze choroby przyzębia mogą być czynnikiem powodującym rozwój cukrzycy.

Co powoduje taki stan?
Warto pamiętać, że wspomniane choroby przyzębia wywoływane są przez bakterie. Długotrwałe działanie bakterii znajdujących się w jamie ustnej powoduje stan zapalny, przez co wspomniane szkodliwe związki są w stanie dostać się do krwiobiegu, wpływając na komórki w ciele człowieka. Taki stan rzeczy może doprowadzić do samozniszczenia organizmu. Wystarczy, że bakterie wnikną do trzustki i nastąpi uszkodzenie komórek, które mają za zadanie wytwarzać insulinę. W momencie takiego negatywnego działania hormon odpowiedzialny za regulację poziomu cukru we krwi działania nieprawidłowo i właśnie wtedy istnieje największe zagrożenie dla rozwoju cukrzycy. To właśnie z tego względu zaleca się regularne wizyty u stomatologa oraz dokładną pielęgnację jamy ustnej każdego dnia.

Problem jest istotny
Jeśli nie kontrolujemy glukozy, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że przełoży się to, na rozwój choroby przyzębia, a co w przyszłości, doprowadzi do utraty wielu zębów. Tego problemu nie wolno więc w żaden sposób bagatelizować, ponieważ stanowi to bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Stomatolodzy przestrzegają ludzi chorujących na cukrzycę, aby regularnie odbywali wizyty stomatologiczne, ponieważ tylko w taki sposób można leczyć choroby przyzębia.

Jak zapobiec schorzeniu?
Dentyści wyraźnie przestrzegają, że jeśli chcemy uniknąć problemu, to musimy w pełni, kontrolować poziom cukru we krwi. Wystarczy regularnie dbać o zęby i dziąsła oraz podawać się regularnym kontrolom u stomatologa. Jeśli zaś chcemy uniknąć drożdżycy czy też suchości w jamie ustnej powinniśmy rzucić palenie. Właściwa kontrola jamy ustnej prawie w każdym przypadku jest w stanie zapobiec suchości w jamie ustnej, co ma duże znaczenie, dla osoby chorej. Odpowiedni stomatolog na pewno znajdzie sposób na rozwiązanie naszych problemów dlatego osoby chorujące na cukrzycę powinny być świadome zagrożenia.
 

Zobacz również