• Lata doświadczeń w biznesie
img

Zakres higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w określonych grupach wiekowych cz. 2

Pierwsza wizyta stomatologiczna z dzieckiem powinna zostać przeprowadzona w pierwszych sześciu miesiącach po wyrznięciu pierwszego zęba mlecznego. W ten sposób zwiększa się prawdopodobieństwo zapobiegnięcia w przyszłości próchnicy. To właśnie stomatolog informuje nas o wszystkim, co jest dobre dla dziecka. Jeśli jednak z jakiegoś powodu występują już oznaki próchnicy, wtedy stomatolog, informuje rodzica o przyszłym postępowaniu profilaktyczno-leczniczym. Takie działanie ma tu bardzo ogromne znaczenie, ponieważ w ten sposób jesteśmy w stanie uchronić zęby dziecka, przed działaniem próchnicy, co ma ogromne znaczenie.

Badania mają znaczenie
Podobne badania, stają się ważne dla kobiety, gdy znajduje się w ciąży. Najważniejszy jest trzeci trymestr, ponieważ ginekolog to pierwszy lekarz, który zwraca uwagę na taki problem. Późniejsze badania mają na celu, pokazać rodzicom, jak mają postępować i zgłaszać wszystkie problemy dotyczące próchnicy dzieci. Wszystko ma na celu ochronę przed jej wystąpieniem. Pierwsze badanie i wizyta u stomatologa powinna odbyć się nie później niż w 12 miesiącu życia dziecka. Nie wolno przekraczać tego terminu, ponieważ małe dziecko jest wtedy narażone na występowanie w przyszłości próchnicy. Jeśli chcemy wykonywać płukanki z wykorzystaniem środków zapobiegających próchnicy, to musimy pamiętać, że tego typu rzeczy dozwolone są tylko dla dzieci powyżej szóstego roku.

Pozbywamy się bakterii
Oczyszczanie zębów to kolejne ważne zadanie, ponieważ właśnie w ten sposób możemy pozbyć się różnego rodzaju zanieczyszczeń i resztek z pokarmu. Zaleganie ich powoduje różnego rodzaju choroby jamy ustnej. W przypadku występowania krwawienia z dziąseł zaleca się stosowanie specjalnych irygatorów stomatologicznych niż zwykłych szczoteczek do mycia zębów, bo mogą one powodować podrażnienia. Takie zabiegi są szczególnie zalecane dla osób niepełnosprawnych. Irygatory pozwalają oczyszczać zęby oraz dalsze przestrzenie między zębowe a co najważniejsze możemy dzięki nim delikatnie masować dziąsła, co ma znaczenie. W zabiegach pielęgnacyjnych nie należy zapominać o czyszczeniu języka, ponieważ to właśnie tam mogą odkładać się bakterie. Niezależnie od wieku dziecka zawsze najważniejsza jest profilaktyka, tylko takie rozwiązanie, wydaje się dziś najlepszą opcją. Warto o tym pamiętać.

Zobacz również