• Lata doświadczeń w biznesie
img

Aparaty retencyjne

Tego typu aparaty ortodontyczne mają na celu utrwalenie skutku noszenia aparatu ortodontycznego. Ich działanie polega na umożliwieniu szczęce przyzwyczajenia się do uzyskanego ustawienia zębów na stałe, jednocześnie zapobiegając powrotowi skrzywienia zębów. Retainery mogą być stałe albo zdejmowane, czyli ruchome.

Retencja

Leczenie retencyjne jest zamknięciem etapu leczenia ortodontycznego zębów. Aparat stały ustawia zgryz prawidłowo, jednakże bez utrwalenia tego efektu zęby mogą powrócić do pierwotnej, patologicznej pozycji. Kilka lat, które spożytkowaliśmy na leczenie może zostać zmarnowane bez odpowiedniej długości leczenia retencyjnego. Zazwyczaj trwa to około dwóch lat, jednakże jeśli chodzi o bardziej skomplikowane traktowanie, może się przedłużyć nawet do 10 lat, ale jest to wyjątkowa sytuacja. Należy wiedzieć, że każdy pacjent wymaga innych środków i czasu leczenia, należy to traktować indywidualnie.
Ważne jest stosowanie się do rad i wymagań stomatologa, czyli utrzymywanie czystości aparatu retencyjnego oraz interweniowania, gdy zdarzy się nam jakiś kłopot z retainerem.

Aparat retencyjny na zęby

Obecnie aparaty retencyjne są konstruowane tak, aby nie były zbyt widoczne i nie utrudniały życia pacjentowi. Zazwyczaj są przezroczyste, dość cienkie lub słabo widoczne (w zależności od tego, czy były to szyny czy łuki), które nie psują estetyki naszego uśmiechu. Czasami wykorzystuje się aparaty przyklejane do zębów od strony języka, które są niewidoczne z zewnątrz.

Dbanie o aparat retencyjny

Istnieje także rozróżnienie czynników w aparatach retencyjnych: jedne z nich są przymocowywane na stałe do zębów i nie usuwa się ich aż do zakończenia leczenia ortodontycznego, inne natomiast mogą być zdejmowane. Ruchome aparaty ortodontyczne są zazwyczaj nakładane na noc, z biegiem czasu coraz rzadziej przez tyle czasu, ile trwała faza aktywna leczenia (czyli noszenie aparatu stałego). Jeśli otrzymamy zalecenie noszenia retainera, który należy nosić także w dzień musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny. Oczywiście w trakcie posiłków należy go zdejmować, aby się nie zabrudził i nie zniszczył. Ważne jest przestrzeganie zaleceń ortodonty w zakresie leczenia retencyjnego, tak abyśmy sobie nie zaszkodzili i nie przedłużali niepotrzebnie leczenia. Należy odpowiednio zakładać ten aparat i dokładnie go czyścić, a także nosić przez tyle godzin ile jest zalecane przez naszego specjalistę.

Zobacz również