• Lata doświadczeń w biznesie
img

Higiena jamy ustnej dla kobiet w ciąży

Kobiety w okresie ciąży powinny o wiele bardziej zadbać o zdrowie jamy ustnej niż w każdym innym przypadku. Brak odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do tego, że dziecko również będzie miało problemy z zębami.

Ochrona szkliwa
W tym celu powinno się stosować specjalne pasty z fluorem, które mają za zadanie chronić uzębienie przed próchnicą. W praktyce kobiety powinny myć zęby przynajmniej 2 razy dziennie. Stomatolodzy zalecają jednak szczotkowanie zębów po każdym posiłku, ponieważ zwiększa to ochronę przed ubytkami. Kobiety w ciąży mają tendencję do wymiotów, dlatego w takich wypadkach, wymagana jest również płukanka, całej jamy ustnej i warto wtedy odczekać z myciem zębów, aby nie dopuścić do sytuacji, gdzie pojawi się ryzyko erozji szkliwa. Kobiety w ciąży powinny również korzystać z nici dentystycznej, co pozwoli na oczyszczenie wszystkich powierzchni statycznych między zębami, co daje dokładniejszą higienę.

Kobieta musi zadbać o zęby
Oczywiście w tym wypadku, nie wystarczą tylko płukanki i standardowe mycie zębów. W praktyce wymaga się również konsultacji ze specjalistą. Kobieta powinna odbyć przynajmniej dwie wizyty u stomatologa. Pierwsza z wizyt powinna odbyć się w trzecim miesiącu ciąży a druga wokoło ósmym miesiącu. Każde kolejne wizyty powinniśmy odbyć zaraz po porodzie, a następnie co pół roku, dopóki dziecko nie ukończy 4 roku życia.

Dieta w czasie ciąży
Sama higiena to zdecydowanie za mało, aby uchronić się przed zagrożeniem związanym z próchnicą. Warto pamiętać, że mimo wszystko zaleca się również stosowanie odpowiedniej diety przynajmniej na czas ciąży. Dieta kobiety w tym trudnym czasie powinna składać się z białka, wapnia, fosforu oraz najważniejszych witamin A, C i D, które zawierają związki, ułatwiające mineralizację zębów, zwiększając jednocześnie ich odporność na próchnicę. Kobieta nie powinna podjadać po to, aby nie dochodziło do szybszego odkładania się płytki nazębnej, która skutkuje między innymi spadkiem pH w ustach, co może prowadzić, do nieświeżego oddechu i nie tylko. Zbilansowana dieta to podstawa i bez niech pielęgnacja zębów wydaje się niemożliwa. W diecie należy uwzględnić eliminację węglowodanów. Dzięki takim zabiegom kobieta w ciąży wpływa na dziecko, co kształtuje w pewien sposób, przyszłe nawyki żywieniowe. Ma to ogromne znaczenie, dlatego jest to, taki ważny proces.

Zobacz również