• Lata doświadczeń w biznesie
img

Botoks - na czym właściwie polega?

​Botox (toksyna botulinowa, silnie działająca substancja blokująca połączenia nerwowe) cieszy się mianej jednego z najskuteczniejszych zabiegów przeciwzmarszczkowych.Działa jedynie w miejscu wstrzyknięcia ponieważ podawany jest on w bardzo małych dawkach dawkach.

Śmiech lub marszczenie brwi następuje w wyniku skurczu mięśni twarzy. Powstające w wyniku zmarszczki i linie takie jak tzw "kurze łapki". Ponieważ mimika jest w każdego bardzo powtarzalna, zmarszczki te z biegiem lat pogłębiają się i stają się coraz bardziej widoczne. Na pomoc przychodzi nam BOTOX który jest prostą i bezpieczną drogą leczenie zmarszczek. Botox skutecznie wygładza zmarszczki przywracając twarzy świeży i młody wygląd.

Czym jest toksyna botulinowa? Toksyna botulinowa jest najsilniejszą znaną toksyną biologiczną. Jest neurotoksyną wytwarzaną przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Znamy 7 typów antygenowych toksyny oznaczonych od A - G. Do zatrucia u ludzi dochodzi po spożyciu zakażonych konserw głównie typem A, B i E.

Jak działa toksyna botulinowa? (Botox) Wstrzyknięci botoxu blokuje przechodzenie bodźców z nerwów do małych mięśni twarzy. Blokuje zatem skurcz tych mięśni i jednocześnie marszczenie i fałdowanie się skóry prowadząc do rozluźnienia mięśnia i skóry nad nim. Przywrócenie funkcji nerwowo mięśniowych zachodzi po około 5 miesiącach z czym wiąże się efekt działania toksyny. Toksyna działa jedynie w obszarze mięśni, do których została wstrzyknięta, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. Dzięki temu nie zmienia się wyraz naszej twarzy, zmienia się za to jej gładkość. Znikają zmarszczki a mimika pozostają taka sama.

Jak wygląda i na czym polega leczenie botoksem? Preparat Botox, Dysport, Azzalure lub Boqutur jest wstrzykiwany przy użyciu bardzo cienkiej igły oraz jednorazowej strzykawki. Minimalną ilość preparatu rozpuszcza się w roztworze soli fizjologicznej. Taką mieszankę wstrzykuje się z kilka miejsc na twarzy. Ból związany z zabiegiem wstrzyknięcia botoksu jest bardzo mały, można go porównać do ugryzienia komara lub mrówki. Ponieważ zabieg nie jest bolesny nie wymaga znieczulenia miejscowego. Zabieg odbywa się na siedząco i trwa około 15 minut w zależności od liczby miejsc do leczenia. Ważne jest, że toksyna zaczyna działać dopiero po kilku dniach. Na pełny efekt musimy poczekać około tygodnia. Kiedy używana jest toksyna botulinowa.

Botox jest stosowany przy zabiegach usuwania: zmarszczek między brwiami poziomych linii na czole kurzych łapek lub linii śmiechu między oczami Jest również coraz powszechniej stosowana w celu wygładzenia linii szyi oraz unoszenia brwi, co nadaje im młodszy wygląd i łagodzi wyraz oczu.

Przeciwwskazania do stosowania toksyny botulinowej:

-ciąża, karmienie piersią

-choroby układu sercowo-naczyniowego>

-przewlekłe choroby autoimmunologiczne

-choroby płytki mięśniowo-nerwowej

-choroby układu nerwowego np. choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona etc.

FizjoEkspert banner

Zobacz również