• Lata doświadczeń w biznesie
img

Co to jest lakowanie zębów?

Coraz częściej dzieci w Polsce chorują na próchnicę zębów. Taki stan rzeczy bardzo często związany z nowoczesnym stylem życia i spożywaniu dużych ilości cukru, który jest bardzo szkodliwy, zwłaszcza jeśli szkliwo malucha nie jest jeszcze wystarczająco odporne na bakterie. Problem jest bardzo istotny, ponieważ statystycznie, 9 na 10 dzieci, ma początki próchnicy, więc jest to bardzo alarmująca sprawa, nad którą należy się pochylić. Na próchnicę w szczególności narażone są zęby boczne, ponieważ to właśnie na nich najczęściej pozostają resztki pokarmu, co jest doskonałym siedliskiem, dla bakterii próchnicowych. W ten sposób nawet szczotkowanie zębów może okazać się zawodne i miejsca te mogą być nieoczyszczone dokładnie. We wspomnianych miejscach szkliwo ma cieńszą warstwę, przez co bakterie łatwiej atakują ząb.

Jak zapobiegać próchnicy
Prawidłowo, aby zapobiec powstawaniu próchnicy, należy wykonać zabieg lakowania. Pozwala to między innymi, na uszczelnienie wszystkich bruzd, co pozwala na lepszą szczelność zęba, przez co bakterie próchnicowe nie mają jak się rozwijać i w konsekwencji giną bez szkody dla naszych zębów. Fluor, który stosowany jest podczas zabiegu lakowania, pozwala nam także wzmocnić wszystkie zęby, co ma duże znaczenie dla odporności i poprawia ochronę całego uzębienia dziecka.
Kiedy powinno się wykonywać zabieg lakowania?
U najmłodszych zabieg lakowania zębów rozpoczyna się w wieku około 5 do 7 lub nawet 8 lat. Stomatolog robi to najczęściej w chwili, gdy u dziecka w pełni wykształca się szóstka, czyli jego pierwszy ząb trzonowy. Potem zabieg ten kontynuuje się, gdy w wieku 10-13 lat wyrzynają się kolejne zęby boczne. Żeby wszystko było poprawnie wykonane, dentysta musi wykonać zabieg lakowania, na wszystkich zębach trzonowych, oraz przedtrzonowych, gdy te zaczynają się w pełni wykształcać w jamie ustnej dziecka. Zabiegi tego typu są całkowicie bezbolesne i cała operacja przeprowadzona na zębach trwa zaledwie kilka minut. Na jednej wizycie kontrolnej można spokojnie zalakować przynajmniej kilka zębów naraz, jeśli zależy nam na czasie. Najważniejsze lakowanie może być jedynie wykonane na zdrowych zębach. W momencie występowania próchnicy zabieg nie może zostać przeprowadzony. Zęby przeznaczone do lakowania są delikatnie oczyszczane, dopiero wtedy można przystąpić do takiego zabiegu, bez komplikacji.
 

Zobacz również