• Lata doświadczeń w biznesie
img

Fluoryzacja czyli wszystko z umiarem

Coraz częściej spotykamy się z różnymi głosami mówiącymi o fluoryzacji. Oczywiście wiele osób uważa, że jest to dość szkodliwe i zaczynają oni unikać fluoru, jak śmiertelnej trucizny, wybierając pasty, pozbawione tego składnika. Warto jednak zauważyć coś zupełnie innego, ponieważ każda trucizna w odpowiedniej dawce wydaje się bezpieczna dla człowieka. Tylko przyjęcie dużej dawki mogłoby wpłynąć negatywnie na zdrowie człowieka i właśnie taka sytuacja ma miejsce z fluorem, gdzie do pewnego stopnia, jest on dla nas bezpieczny.

Istnieje alternatywa
Warto też pamiętać, że w praktyce istnieje kilka różnych sposobów fluoryzacji zębów, dlatego też nie jesteśmy skazani, tylko i wyłącznie na jedną metodę, która wydaje się nam szkodliwa. Istnieje alternatywa i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości możemy zdecydować się na inne rozwiązania.

Dwie metody fluoryzacji
Endogenna polega na dostarczeniu fluoru do wnętrza naszego organizmu w odpowiedniej dawce. Jest to zabieg stały, a określoną porcję składnika, dostarczamy, za pośrednictwem wody pitnej, soli spożywczej czy nawet pijąc mleko. Taka fluoryzacja zabezpiecza przede wszystkim zęby niewyrżnięte, dzięki czemu z łatwością zabezpieczymy szkliwo. Druga metoda egzogenna, czyli kontaktowa skupia się na kontakcie szkliwa z fluorem. Zazwyczaj w tego typu technikach stosuje się specjalne płukanki czy też pasty do zębów a wszystko po to, aby jeszcze lepiej chronić swoje zęby przed próchnicą.

Jak to wygląda w Polsce
Musimy, pamiętać o bardzo ważnej rzeczy w Polsce, nie stosuje się fluoryzacji wody. Tak więc sprawa jest związana ze zbyt dużymi kosztami, a także nasze sieci wodociągowe nie są na tyle rozwinięte, aby taki proces przeprowadzić. Oczywiście odpowiednią mieszkankę można zakupić, ale tylko w nielicznych miejscach i najczęściej jest to woda sprowadzana zza granicy. Musimy mieć świadomość, że trzeba w jakiś inny sposób dostarczyć fluor do naszego ciała. Takie szczegóły mają więc znaczenie, ponieważ wiedza pozwala nam radzić sobie z takim problemem. Pamiętajmy, jednak że nadmiar fluoru niezależnie, w jakiej postaci go uzupełniamy, jest niebezpieczny i należy traktować ten problem poważnie. Fluor przy odpowiednim stężeniu staje się trucizną, dlatego musimy o tym pamiętać. Warto mieć to na uwadze tylko wtedy będziemy w stanie właściwie chronić nasze zęby.

 

 

Zobacz również