• Lata doświadczeń w biznesie
img

Skąd bierze się strach przed stomatologiem

Dentysta, niektórzy na samo słowo uciekają, gdzie tylko się da. Paniczny strach przed stomatologiem i gabinetem dentystycznym to problem wielu ludzi. Statystycznie to co druga osoba wyraża lęk na samą wizytę kontrolną. W wielu przypadkach możemy mówić o dentofobii jest to bardzo poważny problemem. Takie sytuacje nie opierają się tylko i wyłącznie na leku psychologicznym. Geneza tego problemu jest o wiele bardziej rozbudowana. W momencie, gdy znamy czynnik takiego stanu rzeczy, o wiele łatwiej jest zwalczyć problem.

Czego się boimy
Bardzo wiele osób, nie obawia się samej wizyty, czy nawet fotela dentystycznego a igły. Strach przed ukłuciem czy też widokiem igły może być taki duży, że pacjent zdąży uciec z gabinetu, zanim stomatolog zacznie wykonywać jakiekolwiek czynności. Takie reakcje lękowe nie są niczym nadzwyczajnym. Stomatolog powinien, umieć rozwiązać taki problem pokazując pacjentowi, że to nie boli lub zwyczajnie poszukać alternatywnych sposobów na znieczulenie. Nasza niewiedza nie pozwala nam zrozumieć, że istnieją inne sposoby znieczulenia i wcale nie musimy godzić się na zastrzyk.

Ból i niepokój
W tym wypadku problemy są związane z silnym unerwieniem dziąseł czy zębów. Jeśli miejsca są wrażliwe, to boimy się bólu, który towarzyszy zabiegowi. Dolegliwości bólowe to również problem do rozwiązania, ponieważ zawsze możemy poprosić o znieczulenie. Niepokój z tym związany to problem psychologiczny i jego rozwiązanie bywa trudniejsze. Osoby przed wizytą u dentysty potrafią całą noc nie spać, rozmyślając, nad różnymi czarnymi scenariuszami, jakie mogą się wydarzyć podczas kontroli. Oczywiście często osoba wyolbrzymia problem, ale dentysta musi nauczyć się rozmawiać z pacjentem. To podstawa w ten sposób jesteśmy w stanie przekonać daną osobę, że nie ma się czego bać. Niepotrzebny stres może, tylko utrudnić wszystkie czynności, dlatego musimy umieć sobie radzić z lękami.

Bodźce z otoczenia
Podczas korzystania z wiertarki dentysta wykonuje długi zabieg. W czasie czynności może powstać dość niemiły zapach, który może być przez pacjenta nietolerowany. Dentyści starają się jednak eliminować taki problem poprzez korzystanie ze środków zapachowych. W ten sposób wszystkie nieprzyjemne zapachy znikają, a my na nowo odzyskujemy komfort. Jak więc sami widzimy, nie taki stomatolog straszny jak go nam malują.

Zobacz również