Piękne żeby to dzisiaj niezbędny atrybut. Najpiękniej wyglądają oczywiście zdrowe zęby. Poza codzienną higieną jamy ustnej należy dbać również o regularne usuwanie z zębów kamienia. Sprawi to, że zęby będą nie tylko zdrowsze, ale i piękniejsze. Dobre usuwanie osadu może czasem nawet zastąpić wybielanie! Często okazuje się, że nieestetyczne przebarwienia na naszych zębach to tylko osad, a po jego usunięciu uzyskujemy piękny, jednolity uśmiech.
Kamień nazębny jest naturalną osadzając się na zębach. Powstaje niezależnie od naszej woli i starań. Nawet najlepsze szczotkowanie zębów nie jest w stanie usunąć kamienia całkowicie, dlatego należy od czasu do czasu usuwać go profesjonalnie, w gabinecie stomatologicznym. Pozostawienie kamienia na zębach może prowadzić do chorób uzębienia, między innymi do powstawania stanu zapalnego nie tylko zębów, ale i dziąseł.
Zabieg usuwający kamień z zębów to tak zwany skaling. Polega na mechanicznym usunięciu kamienia z pomocą specjalnych narzędzi albo urządzenia. Specjalne głowice ścierają kamień i osad a woda wypłukuje starte drobinki. Zabieg nie jest bolesny i nie trwa długo. Powinno się stosować go regularnie, mniej więcej dwa razy w roku. Zabieg ten przysługuje Ci również w ramach funduszu zdrowia, dlatego jeśli chodzisz do publicznych przychodni dentystycznych, spytaj swojego stomatologa o usuwanie kamienia.
Inną metodą usuwania kamienia nazębnego jest polishing. Polega on na korzystaniu ze specjalnych narzędzi przypominających szczotki lub zakończonych gumką. Na zęby nakłada się specjalne pasty, po czym poleruje się je narzędziem z szybko obracającą się głowicą. Polishing nie boli. Po zabiegu nasze zęby są nie tylko czyste i pozbawione osadu, ale również przyjemnie gładkie.
Niezależnie od tego jaką metodę usuwania osadu wybierzemy, koniecznie róbmy to regularnie. Najlepiej stosować zabiegi co pół roku. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze zęby są piękne i zdrowie. Koniecznie należy oczyścić zęby z kamienia jeśli planujemy ich wybielanie. Bez tego preparaty wybielające zamiast dotrzeć go głębokich warstw zęba, zatrzymają się na kamieniu i zostaną przez niego wchłonięte.