• Lata doświadczeń w biznesie
img

Kłopot z ósemkami

Zęby mądrości wydają się nie mieć mocy dodawania rozumu, za to coraz częściej kojarzą się z bólem i szeregiem skomplikowanych zabiegów. Po co więc pojawiają się w naszej jamie ustnej i jak sobie radzić, kiedy implikują szereg dolegliwości?

Zęby te wyrastają zwykle między 17. a 25. rokiem życia, co przypada na okres, kiedy człowiek osiąga dojrzałość. Prawdopodobnie to właśnie dlatego nazywane są zębami mądrości. U niektórych osób zaczynają się one pojawiać nawet w wieku lat czterdziestu, a inni nie doczekają się ich wcale. Wydaje się, że zęby te są zbędne, ponieważ człowiek i bez nich nie ma żadnych problemów z żuciem czy rozdrabnianiem pokarmów. Zmiany ewolucyjne spowodowały to, że w jamie ustnej współczesnego człowieka zwykle nie ma wystarczająco dużo miejsca, żeby te mogły spokojnie wyrosnąć. Dlatego też ósemki bardzo często wyrastają w niekorzystnym położeniu albo też pozostają niewyrżnięte.

Kiedy należy usunąć zęby mądrości?

Decyzja ta powinna być w dużej mierze uzależniona od wieku oraz stadium problemów, jakie te zęby sprawiają. Jeśli ząb wyrósł w pełni, ale jest zniszczony przez próchnicę, można go leczyć kanałowo, albo pomyśleć o usunięciu. Z racji umiejscowienia zęba jego leczenie może być nieskuteczne, wówczas ekstrakcja jest rozwiązaniem koniecznym. Zdarza się również, że ósemki wrastają w policzek albo stłaczają inne zęby lub też rosną krzywo. Kolejny zaleceniem do wykonania tego zabiegu jest pojawiające się zapalenie dziąseł, które towarzyszy zwykle nie do końca wyrżniętym ósemką. Wówczas pod płatem zęba gromadzą się resztki pokarmowe oraz bakterie, które powodują liczne stany zapalne, mogące stanowić zagrożenie dla całego organizmu. Jeśli taki ząb położony jest koroną w kierunku siódemki albo uciska na jej korzeń, może spychać pozostałe zęby czy wywołać powikłania w siódemce. W najtrudniejszych przypadkach konieczne jest usunięcie obu zębów, ale można tego uniknąć, jeśli regularnie odwiedzamy stomatologa i kontrolujemy pojawiające się zęby mądrości, co daje możliwość usunięcia zęba jeszcze zanim pojawią się jakiekolwiek komplikacje i dolegliwości.

 

 

Zobacz również