Wybielanie zębów jest przeznaczone dla osób bez żadnych dolegliwości związanych z jamą ustną, to znaczy nie mogą mieć żadnych wypełnień w zębach, czy stanów zapalnych dziąseł. Ten zabieg jest rekomendowany, gdy zęby są żółtego koloru, jednak nie jest to kuracja dla każdego.
Kto nie może wybielać zębów?
Istnieje wiele sposobów wybielania zębów, można to zrobić samemu metodami domowymi lub udać się do specjalisty. Jednak nie zaleca się tego u osób poniżej 16 roku życia, u kobiet w ciąży i trakcie laktacji. Oczywiście cel nie zostanie osiągnięty u pacjentów z nadwrażliwością zębów oraz alergią na składniki środka wybielającego, a także u osób z chorobami dziąseł, lub uszkodzeniami szkliwa. Odradza się wybielanie zębów każdemu, kto ma wypełnienia, korony, mostki lub inne wypełnienia zgryzu.
Sam rezultat wybielanie zębów jest zależny od kondycji uzębienia, wybielacza i czasu stosowania kuracji.
Domowe sposoby wybielania zębów
Pierwszą metodą wybielania zębów są pasty wybielające, które pozbywają się zanieczyszczeń na powierzchni zęba przez łagodne działanie ścierające. Wiele past zawiera składnik polerujący lub chemiczny, który wzmacnia efekt usuwania przebarwień. Niestety takie pasty usuwają tylko plamy powierzchowne.
Pasty profesjonalne składają się z nadtlenku wodoru, który rozjaśnia szkliwo zębów jednak efekt końcowy to wybielenie zębów o 3 do 8 odcieni.
Kolejnym sposobem są żele i paski wybielające, które nakłada się na zęby za pomocą małego pędzla dwa razy dziennie przez dwa tygodnie. Rezultaty początkowe widać już po kilku dniach, końcowe dopiero po czterech miesiącach. Paski rozjaśniające są bardzo cienkie i zupełnie niewidoczne, najlepiej używać ich razem z żelem wybielającym. Należy nakładać je dwa razy dziennie i zostawiać na pół godziny, czynność trzeba powtarzać przez dwa tygodnie.
Ostatnim domowym sposobem na rozjaśnienie zębów jest użycie specjalnych tacek do wybielania zębów. To środek dostępny bez recepty. Polega na włożeniu do jamy ustnej tacki wypełnionej żelem rozjaśniającym, czynność należy powtarzać codziennie przez miesiąc.
Taki sposób wybielania jest możliwy także w gabinecie stomatologicznym, i wtedy mamy dostęp do dodatkowych środków rozjaśniających zęby, czyli żelu ochronnego, osłony umieszczanej na dziąsłach, środkach wybielających stosowanych bezpośrednio na zębach, wybielanie za pomocą specjalnego laserowego naświetlania.