• Lata doświadczeń w biznesie
img

Stawy skroniowo-żuchwowe i ich rehabilitacja

Niektóre zabiegi są w stomatologii uznawane za bardzo skomplikowane. Pamiętajmy, że dentysta nie zawsze zajmuje się tylko i wyłącznie leczeniem zębów z drobnych ubytków czy też usuwaniem kamienia nazębnego. Stomatolog zajmuje się również o wiele bardziej poważnymi przypadkami, gdzie wymagane jest leczenie wielospecjalistyczne. Takim problemem jest rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych.

Na czym to polega
W leczeniu uwzględnia się eliminację wszystkich dolegliwości, które dotyczą układu ruchu narządu żucia. Chodzi tu o naszą żuchwę. W tym przypadku nie wystarczy tylko leczenie stomatologiczne. Przy każdym tego typu zabiegu wymagana jest rehabilitacja. Niektóre osoby mogą potrzebować konsultacji z innymi specjalistami, a nawet pomocy psychologicznej.

Trudny problem
Musimy pamiętać, że w praktyce bardzo trudno jest rozpoznać właściwie ten stan chorobowy. Zdarza się, że osoba cierpiąca na stany bólowe odwiedza wielu różnych specjalistów, zanim zostanie postawiona właściwa diagnoza. Do tego typu stomatologów leczących zaburzenia czynnościowe trafia się zazwyczaj dosyć późno, przez co leczenie wymaga dłuższej rehabilitacji.

Jak sobie radzi
Należy wziąć pod uwagę, że osoba z tego typu problemami cierpi na silne dolegliwości bólowe, które w pewnym momencie doprowadzają do przewlekłego bólu, który promieniuje w okolicy oka, nosa, czy ucha Tego typu problemy najczęściej dotyczą kobiet i to właśnie one są narażone na tego typu zagrożenia.

Leczenie jest najważniejsze
Pamiętajmy, że tego typu problemy leczy się na wielu różnych płaszczyznach. Nie ma więc jeden skutecznej metody leczenia. Najczęściej w tego typu przypadkach stosuje się leczenie zachowawcze, gdzie w okresie nasilenia bólu, stosuje się odpowiednie środki farmakologiczne, mające na celu redukcję bólu. W tym wypadku bardzo dużą rolę odgrywa osoba zajmująca się rehabilitacją, ponieważ to właśnie ona jest w stanie zniwelować problem. Oczywiście leczenie terapeutyczne powinno odbywać się z udziałem psychologa po to, aby pacjent nie popadł w depresję. Należy pamiętać, że w takich przypadkach fizjoterapia odnosi skutek pod warunkiem, że jest prowadzona regularnie. Nie możemy robić sobie przerw, musi być to leczenie ciągłe, jeśli chcemy zmniejszyć skutki oddziaływania SSŻ. Najważniejsze jest rozpoznanie im szybciej uda nam się to zrobić, tym mniejsze będziemy mieli problemy w życiu z naszą żuchwą.

Zobacz również